Česko udržuje vysoký přebytek zahraničního obchodu

Praha – Zahraniční obchod České republiky skončil v říjnu přebytkem 17,5 miliardy korun, což byl o 22,7 miliardy korun lepší výsledek než loni. K dobrému výsledku přispěl zejména nižší deficit obchodu s minerálními palivy a vyšší přebytek v kategorii silničních vozidel. Přebytku také nahrává to, že dovoz klesá rychleji než vývoz. Oba udržely i v říjnu dvouciferné tempo propadu, import se v běžných cenách snížil o 21,1 procenta, export o 11,2 procenta.

Letošní nejlepší hodnoty dosáhl obrat zahraničního obchodu, který se vyšplhal na 370,7 miliardy korun. Ani tato zpráva ale není podle statistiků příliš pozitivní, v porovnání s loňským rokem je totiž obrat stále o 71,7 miliardy korun nižší.

„Bilance se zlepšuje pouze díky tomu, že propad vývozu je menší než propad dovozů. Celkově to ale nesvědčí o tom, že by situace české ekonomiky byla nějak výborná,“ poznamenal hlavní ekonom České spořitelny Jan Bureš.

Analytici už teď odhadují, že celkový přebytek zahraničního obchodu pro celý letošní rok bude rekordní. Zřejmě překročí 120 miliard korun - a to by byl dvojnásobek výsledku z roku 2008.