Další předražená státní zakázka? Janota si na ni posvítí

Praha – Ministr financí Eduard Janota chce na poslední chvíli prověřit zakázku na distribuci dluhopisů pro občany, kterou má získat IT firma ASD Software ze Šumperka. Firma jednak zakázku získala bez výběrového řízení, navíc se zdá ministrovi nepřiměřená suma, kterou by za to stát zaplatil. Za pět let vydávání dluhopisů pro občany by si firma přišla na téměř čtyři miliardy korun. Informovaly o tom dnešní Hospodářské noviny.

První desetileté dluhopisy za 20 miliard by se měly prodávat už v lednu. Správcovská firma by za to měla dostávat 75 milionů ročně po dobu deseti let. Ministerstvo však chce dluhopisy vydávat ještě další čtyři roky a dohromady si půjčit 100 miliard korun. Pokud by zůstaly podmínky nastaveny stejně, stát by za 15 let zaplatil ASD Software téměř čtyři miliardy.

Ministr financí Eduard Janota:

„Smlouva ještě není podepsána. Než to udělám, ještě zreviduji všechny podmínky.“


Cenu stavilo ministerstvo na základě zkušeností ze zahraničí. Odborníci ovšem poukazují na to, že je přemrštěná. „Zdá se mi to drahé. Za správu milionového státního dluhu se platí v současnosti 300 milionů ročně. To je obrovský nepoměr,“ míní analytik Patria Finance David Marek.

U pražské burzy by byly dluhopisy zadarmo

Sporné je i to, jak ministerstvo firmu vybralo. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže má sice právo výběrové řízení v tomto případě nevypisovat, nicméně ministerstvo se ani nepokusilo zjistit, zda by někdo nebyl schopen nabídnout stejné služby levněji.

A levnější dodavatel by se zřejmě našel. Třeba šéf pražské burzy Petr Koblic tvrdí, že by byl schopen celý systém poskytnout zadarmo. „Poslali jsme panu ministrovi dva dopisy, ve kterých jsme nabízeli provoz softwaru zdarma. Máme na to totiž už hotový systém. Je zbytečné, aby vznikal nový. Ministerstvo ale neodpovědělo,“ uvedl Koblic.

Peníze hrají u této zakázky druhořadou roli

Ministerstvo ovšem pochybení odmítá. Brání se tím, že cena hraje u tak důležitého projektu druhořadou roli. „Zakázku jsme zadali osvědčené firmě, se kterou spolupracujeme 13 let. Nemůžeme si dovolit, aby se první emise dluhopisů pro občany nepovedla. Proto jsme neoslovili jiné subjekty,“ upozornil Jiří Franta, který za projekt na ministerstvu přímo zodpovídá.

Šumperská společnost ASD Software, jejíž obrat dnes dosahuje 190 milionů korun, vznikla v roce 1995. Za tu dobu má na kontě řadu státních zakázek. Pro ministerstvo průmyslu a obchodu například vytvořila software na poskytování evropských dotací. První zakázku pro ministerstvo financí získala již před 13 lety a přes výběrové řízení. Jednalo se o kontrolní systém pro poskytování státních dotací.

Petr Koblic v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24