V oběhu stále zůstává přes pět miliard slovenských korun

Bratislava – I když od zavedení eura na Slovensku uplynul již téměř rok, v oběhu stále zůstává více než pět miliard slovenských korun. Slovenské národní bance se do konce listopadu vrátilo 96,8 procenta hodnoty peněz, které byly v oběhu koncem roku 2007. Nejvíce se vrátilo bankovek s nominální hodnotou tisíc a dvacet korun. Z mincí Slováci odevzdali nejvíc padesátihaléřů a dvoukorun.

„Od začátku roku 2009 do 30. listopadu 2009 se z oběhu vrátilo 111,2 milionu kusů bankovek a více než 232,2 milionu kusů mincí,“ upřesnila mluvčí slovenské národní banky Jana Kováčová.

Stažené peníze NBS průběžně likviduje. Do konce jedenáctého měsíce bylo zničeno 292 milionů kusů bankovek a 358 milionů mincí ve staré měně. V oběhu zůstalo ještě více než 21 milionů kusů bankovek a 396,7 milionu kusů mincí.

Slovenské mince si mohou lidé vyměnit už jen v pobočkách slovenské centrální banky. Vyměnit papírové bankovky mohou přes komerční finanční instituce už jen do konce roku. Centrální banka však bude papírové peníze měnit bez časového omezení.