Světelské sklárny rozšiřují výrobu

Světlá nad Sázavou - Do světelských skláren Crystalite Bohemia nastoupilo v těchto dnech dalších 48 pracovníků. Pracovní místa přibyla díky zprovoznění druhé sklářské pece. V závodě, který dřív patřil společnosti Sklo Bohemia, před loňským krachem pracovalo přes 1200 lidí. V obnovené výrobě zatím našlo obživu 250 pracovníků. Několik desítek míst by ještě mělo přibýt do konce roku.

Na běžná pracovní místa ve sklárnách je podle ředitele podniku Martina Faita přetlak uchazečů, hůře se ale obsazují některé specializované profese, například seřizovači leštiček. Do konce roku by do podniku mělo ještě nastoupit 20 až 30 lidí, kteří se budou zabývat strojním a ručním broušením skla. Nyní v závodě působí jen čtyři brusiči. V závodě jsou zatím jen čtyři brusiči.

Světelský závod byl rok uzavřen. Sklářská výroba v něm byla obnovena počátkem října zprovozněním první pece a tří výrobních linek. Další pec se musela nejprve opravit. Surovinu opět vyrábí od minulého týdne. Nyní je do provozu uváděna také navazující linka, která bude produkovat nápojové sklo. Roční obrat podniku se díky této lince zvýší přibližně o 140 milionů korun. „Celkem bychom měli mít v příštím roce obrat 490 až 500 milionů,“ informoval ředitel podniku Martin Fait. Více než čtyři pětiny výrobků světelských skláren se prodávají v zahraničí.

Sklovina se možná bude tavit i ve třetí peci

Ve sklárnách do loňska fungovaly čtyři sklářské pece. Nový vlastník Lubor Červa už zvažuje obnovení výroby ve třetí peci. Podle Faita to připadá v úvahu ve druhé polovině příštího roku; náklady na opravy tohoto zařízení se budou pohybovat v řádu několika desítek milionů korun.

Světelské sklárny ukončily výrobu kvůli vysokému zadlužení. Červa koupil závod 30. června v insolvenčním řízení. Platnost kupní smlouvy později napadl neúspěšný uchazeč, firma Crystal Bohemian Company s jednatelem Jiřím Huderou, a to kvůli průběhu závěrečné licitace o kupní cenu. Stížností se zabývá soud.

Do zahraničí putuje 80 procent výrobků ze Světelských skláren. Pokud se bude společnosti obchodně dařit i v příštím roce, chtějí sklárny přijmout dalších 100 lidí a rozjet další pec.

Práce ve sklárně
Práce ve sklárně