Hoteliéři čekají další propad, budou propouštět

Praha - Hoteliéři a provozovatelé restaurací mají před sebou těžký rok. Asociace hotelů a restaurací nejenom, že v příštím roce nečeká jakékoli zlepšení dnes už tak dost špatné situace v oblasti ubytování a stravování, zákazníků by naopak mohlo být dokonce ještě méně než letos. Nejlepším výhledem je podle prognózy stagnace a řada lidí v oboru se tak zřejmě nevyhne ztrátě místa.

„Pokud jsme se už dostali na dno, tak ta křivka bude mít tvar písmene L,“ míní generální sekretář asociace Václav Stárek. To může zjednodušeně řečeno znamenat všechno, jen ne jakékoli zlepšení situace. Hoteliéři podle Stárka bojují na jedné straně s krizí a úbytkem hostů, na druhé straně jsou v kleštích rostoucí konkurence. Jen za letošek podle odhadů asociace přibude v Česku téměř 8000 nových pokojů.

Výnos na jeden pokoj k dispozici (ukazatel RevPAR) klesne letos až o 35 procent ve srovnání s loňskem. To znamená, že čtyřhvězdičkový hotel utrží v průměru za pokoj zhruba tisícikorunu. Podle prezidenta asociace Pavla Hlinky by si své loňské výsledky mohla udržet pouze lázeňská zařízení. Hlinka zopakoval, že řada hotelů z trhu zmizí.

Pavel Hlinka, prezident Asociace hotelů a restaurací:

„Kapacity (ubytovací) rostou momentálně skoro desetiprocentním tempem ročně. V loňském roce přibylo asi 14 tisíc pokojů a v letošním roce to sice nebude tolik, ale určitě to bude minimálně deset.“

Hotely ale netrápí jenom krize a nízké ceny konkurence, aktuálně se ke všem problémům přidalo teplé počasí a zelené sjezdovky. Hlinka v nadsázce uvedl, že hoteliéři tak budou chtít miliardové dotace jako zemědělci. „Rovněž náš byznys ovlivňuje počasí, takže na to máme stejné morální právo,“ uvedl prezident.

Restaurace bojují o nižší DPH

Lépe než hotely na tom nejsou ani restaurace, které dlouhodobě - a zatím neúspěšně - bojují o převedení svých služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Této možnosti dosálo Česko jako předsednická země Unie a využije jí například sousední Německo. Návrh českého Ministerstva financí ale zastavili poslanci.

Snížení sazby DPH by podle zástupce asociace Sanjiva Suriho pomohlo uchovat příští rok 9000 pracovních míst. Asociace se v tomto odvolává na studii Univerzity Karlovy. Při zachování sazby prý tito lidé budou propuštěni nebo přejdou to takzvané šedé ekonomiky. Podle Stárka mají problém především velké restaurace zaměřené na dražší pokrmy a kvalitní pití. „O malé hospůdky se zase tolik nebojím, lidi si na pivo vždycky zajdou,“ věří Stárek.

Restauratéři odhadují na příští rok celkový propad tržeb o osm miliard na 27 miliard korun.