Rok 2009: Od velkých bankrotů ke konci recese

Praha – Rok 2009 odpočítává poslední minuty, je tak na čase bilancovat. Kvůli hospodářské krizi nevejde rok 2009 do historie jako rok spokojenosti a blahobytu. Spíše se zapíše do učebnic ekonomie jako další zlomový rok, kdy hospodářský cyklus zamířil po dlouhém období růstu zase dolů. Vývoj celého světa provázela řada bankrotů. Tím největším byl krach automobilky General Motors, který se stal čtvrtým největším v historii USA a největším ve zpracovatelském průmyslu. Na podzim si už všichni mohli alespoň částečně oddychnout, Mezinárodní měnový fond oficiálně deklaroval konec hospodářské recese.

Symbol americké ekonomické síly – General Motors - požádal po urputném boji o přežití o bankrotovou ochranu před věřiteli 1. června. Bankrotový režim sice největší americká automobilka opustila po pouhých 39 dnech, osudná se ale restrukturalizace stala hned několika jejím značkám. Některé GM prodala nebo se o to snaží, u jiných drasticky omezuje výrobu.

Bankroty velkých firem se ale nevyhnuly ani Evropě. V Německu se položila třeba maloobchodní společnost Arcandor, která mimo jiné ovládala známý zásilkový obchod Quelle. Zkrachoval také luxusní módní dům Escada, který po léta odívá celebrity.

Bankrotovalo se i v Česku. Kvůli krachu cestovní kanceláře Tomi Tour neodjely tisíce lidí na vytouženou dovolenou. V zahraničí cestovka nechala zhruba tři tisíce klientů, což ji katapultovalo do pozice jednoho z největších bankrotů cestovní kanceláře v Česku. Její pád však vzápětí zastínil bankrot nízkonákladových aerolinek SkyEurope. Zcela bezcenné letenky po nich zůstaly zhruba 280 tisícům lidí, což rozpoutalo bouřlivou debatu o tom, zda by stejně jako cestovní kanceláře neměly být i letecké společnosti pojištěny proti úpadku.

Něco končí, něco se zase rodí

Rok 2009 ale nebyl jen ve znamení bankrotů. Uskutečnilo se i několik významných fúzí a akvizic, i když jejich objem silně ochabl. První lednový den dokončila třeba americká Bank of America převzetí makléřské společnosti Merrill Lynch. Tím vznikla co do objemu majetku největší banka v USA.

Pozornost přitáhl také investor investorů Warren Buffette, když jeho firma Berkshire Hathaway převzala železniční společnost Burlington Northern Santa Fe. Akvizice v hodnotě 34 miliard dolarů je největší, jakou kdy Buffett provedl a jednou z největších svého druhu na světě.

Recese končí, můžeme se radovat?

Mračna na obzoru se začala trhat počátkem října. Mezinárodní měnový fond totiž po několika negativních revizích konečně zlepšil výhled světové ekonomiky a prohlásil, že recese je definitivně u konce. Na letošní rok sice fond předpovídá pokles světového hospodářství o 1,1 procenta, pro rok 2010 už ale počítá s růstem o 3,1 procenta.

I když se světová ekonomika zotavuje, co se týče růstu nezaměstnanosti, výhled do roku 2010 stále až tak růžový není. Podle organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ještě do konce příštího roku zanikne deset milionů pracovních míst. Za období od počátku roku 2008 do poloviny roku 2009 se přitom bez práce ocitlo 15 milionů lidí.

SkyEurope
SkyEurope
Více fotek
  • SkyEurope zdroj: www.airways.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1083/108270.jpg
  • Americký investor Warren Buffett zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/840/83940.jpg