Trichet: ECB bude podpůrná opatření odbourávat pomalu

Paříž - Nynější opatření na podporu finančního systému bude Evropská centrální banka (ECB) odbourávat pomalu a postupně, aby nenarušila trh. Tento postoj dnes vyslovil před členy Evropského parlamentu prezident ECB Jean-Claude Trichet. Podle něj také centrální banka musí mít jistotu, že než podpůrná opatření odstraní, nebudou na nich komerční banky závislé. Trichet uvedl, že v současnosti nemá žádné poznatky o tom, že by v eurozóně ještě byly znát dopady úvěrové krize. Stále však přetrvává nejistota ohledně hospodářského výhledu, což znamená, že firmy zatím nebudou mít odvahu brát si více nových úvěrů.

„Vyhneme se tak deformaci trhu spojené s tím, že bychom příliš dlouho udržovali nestandardní opatření,“ prohlásil k chystané strategii ukončení současných podpůrných opatření Trichet. O plánech ECB informoval členy parlamentního výboru pro hospodářské a měnové záležitosti.

Komerční banky nesmí být tak závislé na pomoci centrálních bank

„Je důležité vyhnout se situaci, kdy jsou komerční banky příliš závislé na mimořádném financování ze strany centrální banky. V kontextu stabilizace měnových trhů je třeba posílit bankám stimuly na restrukturalizaci bilance za pomoci rekapitalizace,“ doplnil Trichet.

Minulý týden nechala ECB na zasedání své bankovní rady základní úrok na historickém minimu jednoho procenta. Nastínila však, že začne s odbouráváním podpůrných opatření, která přijala loni na podzim. Opatření spočívají v tom, že banka dodává na trh likviditu v podobě mimořádně levných úvěrů. V podstatě vyhoví všem komerčním bankám, které si o levné peníze řeknou.

Trichet je pro správně načasované a postupné odstranění stimulů

„Navíc správně načasované a postupné odstranění stimulů by mělo pomoci aktivitě na peněžním trhu a posílit monitoring mezi bankami navzájem,“ řekl dále Trichet. Šéf ECB dodal, že je velmi důležité mimořádnou likviditu odstraňovat postupně a ve správný čas. Nelze ale mít žádný předem daný plán, který by určil, kdy je na odstranění stimulů příliš brzy a kdy příliš pozdě.

Podle Tricheta jsou úrokové sazby nastaveny vhodně a ECB bude nadále vycházet vstříc všem bankám, které budou potřebovat likviditu. Komerční banky tak prý zatím i nadále mohou spoléhat na to, že ECB jim poskytne tolik peněz, o kolik si řeknou, a to zatím tak dlouho, dokud banky budou potřebovat dodatečnou likviditu.

Bezhotovostní styk
Zdroj: ČTK/AP
Autor: ČT24