Vláda souhlasila s mírnějšími pravidly pro přidělování povolenek

Praha – Vláda dnes měla na programu energetiku. Ministři se především shodli, že nebudou proti senátorskému návrhu, který zmírňuje výrobcům elektřiny a teplárnám pravidla pro přidělování povolenek na emise. Zákon by prodloužil termíny pro investice do modernizace výroby. Ke zprávě ministerstva průmyslu a obchodu o připravenosti Česka na další plynovou krizi, která byla dalším velkým bodem dnešního programu, se vláda nakonec nedostala a její projednání o týden odložila. Ministr Tošovský nicméně z Bruselu vzkázal, že plynaři by případné přerušení dodávek plynu zvládli dokonce lépe než letos v lednu.

Konec března příštího roku je nejzazší termín, dokdy musí podniky kvůli získání povolenek předložit své plány, jak chtějí modernizovat výrobu elektřiny. Do konce roku 2011 pak musejí utratit polovinu investic do modernizace. Právě tuto podmínku senátorský návrh ruší. Pokud by Parlament novelu schválil, výrobci by měli do zahájení projektu čas až do roku 2013 a na jeho dokončení pak dokonce ještě dalších šest let.

Vláda zaujala k návrhu neutrální stanovisko. „Výhrady nebyly nijak dramatické,“ komentoval dnešní rozhodnutí premiér Jan Fischer. Výtky se prý týkaly přechodného poskytování povolenek také pro výrobce tepla. Podle Fischera bude toto ustanovení obsahovat jiná právní úprava. Ministři prý souhlasí s obecným záměrem stanovit termíny pro investice do modernizace výroby.

Video Brífink vlády o drogách a energetice
video

Brífink vlády o drogách a energetice

Novela z dílny senátorů Jiřího Bise (ČSSD) a Petra Pakosty (ODS) se ale setkává i s ostřejší kritikou. Například podle Hospodářských novin ustoupili senátoři konkurentům ČEZu, když právě současná úprava byla označována při projednávání ve sněmovně začátkem léta za dárek této firmě v hodnotě 68 miliard korun.

Pokud by nová pravidla pro přidělování povolenek začala platit, prospěch by z toho měly i teplárny, protože dnes zákon pamatuje jen na výrobce elektřiny. Podle platné legislativy by tak producenti tepla a chladu museli všechny povolenky kupovat v aukcích, což by se podle nich promítlo do vyšších cen tepla.

Na plynovou krizi jsme připravení, tvrdí Tošovský

Jediným důvodem, proč se nakonec ministři nezabývali zprávou o připravenosti Česka na výpadek v dodávkách plynu, byla podle Fischera nepřítomnost ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského, který dnes jednal v Bruselu se svými rezortními kolegy odpovědnými za energetiku z ostatních členských států EU. „Pan ministr Tošovský u toho (projednávání zprávy na vládě) jako předkladatel chtěl být osobně a je to samozřejmě jeho nezadatelné právo. Jiný důvod to nebyl,“ uvedl Fischer.

Podobu zprávy nicméně Tošovský v Bruselu novinářům nastínil. „Myslíme si, že jsme připravení lépe než loni. Nemáme ale žádné signály, že by se ta situace měla opakovat,“ řekl. Podle Tošovského má provozovatel plynové soustavy, kterým je v Česku RWE, naplněné zásobníky, a pokud potřebuje rychlou dodávku, nebere plyn ze zásob, ale nakupuje jej na burze. Rezervy by tak Česku mohly vystačit delší dobu, pokud by to bylo potřeba.