Temelín s Rusy dostavovat nechceme, tvrdí Westinghouse

Pittsburgh - Americká společnost Westinghouse Electric má stále v úmyslu ucházet se o zakázku na dostavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Firma ale odmítla, že by kvůli účasti v tendru chtěla založit společný podnik s ruským Atomstrojexportem. Temelín totiž plánuje dostavět jako samostatný podnik. O rusko-americké spolupráci spekulovala některá média v souvislosti s možností příjezdu amerického prezidenta Baracka Obamy do Prahy.

„Není pravda, že Westinghouse chce založit společný podnik s některým z účastníků v kvalifikačním procesu,“ řekl viceprezident Westinghousu Anders Jackson, který má ve firmě na starosti rozvoj projektů v divizi jaderné energetiky.

„Zprávy v některých médiích v posledních dnech naznačovaly, že Westinghouse by mohl zvažovat určitý druh spolupráce mezi Westinghousem a společností Atomstrojexport. Tak to ale vůbec není,“ dodal Jackson.

List Mladá fronta Dnes v sobotu napsal, že americký prezident Barack Obama by mohl v Praze oznámit, že Američané dostaví Temelín spolu s Rusy. Článek odkazoval na Obamovu cestu do Evropy, kam v tomto týdnu zavítá. Předseda vlády Jan Fischer ale dnes řekl, že Obama v těchto dnech do Prahy vůbec  nepřijede.