Praha se o změnu smluv s firmou Haguess snaží skoro rok

Praha - Už téměř rok se hlavní město neúspěšně pokouší o změny smluv s firmou Haguess, která je hlavním dodavatelem městských karet Opencard. Informaci dnes po jednání výboru informatiky uvedl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS). Podle auditu Opencard jsou tyto pro město nevýhodné smlouvy jednou z hlavních příčin vysokých nákladů projektu, který jen do poloviny letošního roku stál 888 milionů korun. Ovšem příjmy z něj byly nulové.

Podle náměstka pražského primátora Blažka má úpravu smluv na starosti odbor informatiky, který se tím zabývá už zhruba od začátku tohoto roku. Zatím ale bez výsledku, Haguess podle Blažka na změnu nechce přistoupit.

Změnu smluv s firmou Haguess doporučují i auditoři

Také auditoři doporučují změnu smluv s firmou Haguess jako jedno z východisek současného stavu projektu: „Pokud by i nadále pokračoval projekt Opencard dle stávajících smluv hlavního města Prahy a dopravního podniku se společností Haguess, pak bude docházet k dalšímu neřízenému a neefektivnímu vynakládání prostředků.“

V úterý dostanou výsledky auditu na stůl také radní hlavního města. Blažek dnes na jednání výboru informatiky uvedl, že bude radním navrhovat určitá opatření. Na dotaz, zda půjde o personální změny, odpověděl: „Já nemůžu navrhnout odvolání, to může ředitel magistrátu. Určitě budu navrhovat některé kroky panu řediteli ve směru k personálním věcem.“

Opencard funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní platit parkovné. Podle původních plánů ale měla sloužit také jako elektronická peněženka, k nákupu vstupenek do kulturních a sportovních zařízení nebo k platbě ubytování, stravování, plynu, tepla, odpadu a jiných služeb. Podle prověrky magistrát není schopen vyčíslit, kolik by stálo zprovoznění všech těchto funkcí. Tyto náklady odhadují auditoři na stovky milionů až miliardy korun.

Karta Opencard a její audit
Karta Opencard a její audit