Magistrát se pokusí rozplést skandál Opencard

Praha – Radní dnes budou zase řešit, co s Opencard. Zastupitelé z výboru informatiky už pondělí řekli, že se Opencard musí změnit. Možná bude fungovat i bez firmy Huguess. Právě nevýhodné smlouvy s touto společností stojí podle auditu za prodražením celého projektu. Náměstek primátora Rudolf Blažek tvrdí, že se je Praha snaží už několik měsíců změnit, zatím jí to ale nejde.

Úpravy smluv má podle Blažka na starosti odbor informatiky, který se o změny snaží zhruba od začátku roku. Zatím ale bez výsledku. Firma Haguess totiž nic měnit nechce a odmítá, že by v něčem pochybila. „Když jsem přišel, byla už uzavřena řada smluv a já jsem se snažil se svými kolegy některé upravit,“ říká vedoucí magistrátního odboru informatiky Václav Kraus.

Podle auditorů bylo uzavírání smluv a výběrových řízení často pochybné. Odbor informatiky měl údajně účelově mnohamilionové zakázky dělit do menších tak, aby je získal určitý dodavatel. „Na každou naši smlouvu jsme podávali nabídku v rámci výběrového řízení a předpokládám, že dle zákona o veřejných zakázkách je vše v pořádku,“ říká ředitel společnosti Haguess Petr Stránský. „Na základě těch výstupů, které v auditu jsou, to tak vypadá, že auditoři nepracovali se všemi informacemi a nevyžádali si všechny,“ dodává Stránský.