Nezaměstnanost v listopadu vyrazila opět vzhůru

Praha – Míra nezaměstnanosti v Česku se po říjnovém poklesu vrátila v listopadu na zářijovou úroveň 8,6 procenta. V říjnu byla o 0,1 procentního bodu níže. Zájem o najímání nových pracovních sil pro první čtvrtletí příštího roku v České republice klesl a je nejnižší v dosavadní historii měření. Vyplývá to z průzkumu společnosti Manpower. Celosvětově se naopak výhled zlepšuje, zvýšený zájem o najímání nových zaměstnanců hlásí 25 z 35 zemí zahrnutých do průzkumu. To naznačuje, že zaměstnanost by mohla v prvním čtvrtletí opět začít růst. Průzkum ukázal, že ozdravení trhu práce bude rychlejší v USA než v Asii a Evropě.

Nově se na úřadech v listopadu zaregistrovalo přes 64 tisíc zájemců o práci, v předchozím měsíci jich bylo o 5 073 méně. „Na přírůstku míry nezaměstnanosti se podepsal jak vyšší přírůstek nových nezaměstnaných, tak nižší počet osob vyřazených z evidence úřadů práce. Trh práce je tedy zamrzlý a vývoj pro příští měsíce zatím neskýtá žádné optimistické vyhlídky,“ komentoval čísla hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Ke zlepšení došlo překvapivě na Ostravsku

Video Reportáž Daniely Písařovicové
video

Reportáž Daniely Písařovicové

Příliv nových nezaměstnaných zaznamenalo 67 z celkem 77 úřadů práce. Nejvíc se jich zapisovalo v Jeseníku, Břeclavi, Prachaticích nebo v Českém Krumlově. Naopak ve zbývajících deseti okresech jich ubylo - překvapivě v Ostravě, Mostě nebo Karviné.Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Poštovní spořitelny, připadá
v dnešní době na jedno volné místo více než patnáct uchazečů: „Před rokem byl poměr okolo tří uchazečů na jedno volné pracovní místo.“

Ekonom ČSOB Petr Dufek:

„Všeobecný trend nezaměstnanosti tady je a ještě poroste.“

Nůžky mezi počtem volných pracovních míst a počtem zájemců o práci se budou podle ekonomů ještě nějaký čas dál rozevírat. „Nejvíce se zatím propouštělo ve zpracovatelském průmyslu, nicméně nyní přicházejí na řadu služby,“ říká Dufek s tím, že propouštění se nebude týkat jen hotelů, ale i dalších firem.

„Těch pozitivních signálů zatím opravdu není mnoho. Na úřad práce se obrací stále méně firem, které poptávají nové zaměstnance,“ vysvětluje analytička České televize Libuše Bautzová s tím, že růst nezaměstnanosti není již tak dramatický jako v prvním čtvrtletí. „Určité zlepšení vidíme například v západní Evropě,“ dodává.

Analytici mluví o prolomení desetiprocentní hranice

Nárůst lidí bez práce sužuje Česko už víc než rok a podle analytiků ještě minimálně šest měsíců bude. Jejich prognózy mluví o růstu nezaměstnanosti až k deseti procentům. „Ekonomika sice pravděpodobně má už nejhorší za sebou, to ale pro trh práce neplatí. Ten typicky zpožďuje za hospodářským cyklem,“ vysvětlil Jan Bureš.

Černý scénář potvrzují i samotné firmy, protože ze 750 jich v průzkumu personální společnosti Manpower devět procent potvrdilo, že se chystá propouštět. „Velmi negativní čísla vycházejí v sektorech, kde jsme to očekávali - tedy zemědělství, stravování a ubytování související s turistickou sezonou, která v prvním čtvrtletí končí,“ zdůvodnila generální ředitelka firmy Manpower Jaroslava Rezlerová.

Z globálního hlediska je však rychlé oživení nepravděpodobné. Průzkum vychází z dotazování u 71 tisíc zaměstnavatelů ve 35 zemích. Z Evropy se nálada zlepšila ve Francii, Rakousku, Německu a ve Skandinávii. Kromě Česka výrazně klesá zájem o najímání nových pracovních sil rovněž v Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Listopadová nezaměstnanost v krajích
Listopadová nezaměstnanost v krajích
Více fotek
  • Listopadová nezaměstnanost v krajích autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1290/128927.jpg
  • Nezaměstanost ČR autor: ČSÚ, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1289/128891.jpg