Obama si rozvazuje ruce - v otázkách emisí může obcházet Kongres

Washington/Kodaň - Druhým dnem dnes pokračuje kodaňský summit o boji proti změnám klimatu. Hned na úvod překvapily Spojené státy. Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) prohlásila, že skleníkové plyny ohrožují lidské zdraví a životy Američanů. Toto prosté a na první pohled nijak překvapivé konstatování zásadním způsobem mění pozici lídra světové ekonomiky. Prezident Barack Obama a vládní agentura již nebudou potřebovat pro omezení vypouštěných emisí souhlas Kongresu, kde potřebné zákony často vázly.

Načasování překvapivého prohlášení Američanů zřejmě není náhodné. Jeho cílem je posílit pozici Obamy na kodaňském summitu o klimatu. Americký prezident by se ho nakonec měl zúčastnit až ke konci, tedy těsně před 18. prosincem, kdy se mají v Kodani odehrávat nejdůležitější jednání.

Zdánlivě nedůležité oznámení sklidilo ovace

Dnešní prohlášení Spojených států uvítaly OSN i Evropská unie. Zástupce unie ho považuje za zásadní rozhodnutí Baracka Obamy věnovat se klimatickým změnám. Předseda mezinárodního panelu pro klimatické změny Rajendra Pachauri zase uvedl, že Obama tím ukazuje, co všechno může dělat, i když nejsou vyřešené zákony. Prohlášení považuje za jasný signál Kongresu, který ukazuje míru rozhodnosti prezidenta Obamy.

Budou USA překvapovat i nadále?

V zásadních bodech ale zůstává pozice Spojených států pro jejich zahraniční partnery včetně Evropské unie spíše zklamáním. Sněmovna reprezentantů zatím schválila návrh, ve kterém počítá se snížením emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 17 procent oproti roku 2005. Ve srovnání s rokem 1990 se však jedná jen o něco málo přes 3 procenta.

Například pro Evropskou unii, ale i pro rozvojové země, jako je Čína, Indie nebo Brazílie, je to velké zklamání. Za pravdu jim dávají i vědci, tři procenta považují za velmi málo a dodávají, že by Spojené státy měly svou pozici přehodnotit.

Poslední dekáda nejteplejší v historii

Vědci dnes v Kodani poukazovali mimo jiné i na to, že poslední dekáda byla velmi pravděpodobně nejteplejší v zaznamenávané historii. „Období let 2000 až 2009 bylo velmi pravděpodobně nejteplejším od roku 1850, kdy se začalo se systematickým registrováním údajů, a rok 2009 bude zřejmě pátým nejteplejším rokem v historických záznamech,“ prohlásil generální tajemník Světové meteorologické organizace Michel Jarraud. Podle vědců je tedy nejvyšší čas začít se globálním oteplováním vážně zabývat a dělat v boji proti němu razantní kroky.

Zatímco vědci debatují za zavřenými dveřmi, na ulicích Kodaně to žije. Svou věc přišli podpořit ekologičtí aktivisté z celého světa.

V Kodani probíhají jednání o boji proti změnám klimatu.
V Kodani probíhají jednání o boji proti změnám klimatu.
Více fotek
  • V Kodani probíhají jednání o boji proti změnám klimatu. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1289/128838.jpg
  • Do Kodaně se sjeli demonstranti z celého světa. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1290/128952.jpg