Slováci: Euro nás přišlo draze

Bratislava - Více než polovina obyvatel Slovenska má pocit, že přijetí eura znamenalo vyšší ceny výrobků a služeb. Ovšem i přesto tři čtvrtiny Slováků téměř rok po zavedení měny vnímají euro pozitivně. Dvěma pětinám lidí se však obtížně manipuluje s drobnými penězi. Takové závěry vyplynuly z průzkumu veřejného mínění, který v říjnu provedla agentura Focus spolu se slovenským Institutem pro veřejné otázky.

Téměř tři pětiny obyvatel SR si myslí, že bylo zavedení eura příčinou zvyšování cen. Podle analytičky Institutu pro veřejné otázky (IVO) Oľgy Gyárfášové je ale růst cen subjektivní pocit lidí. Podotkla, že ceny z pohledu spotřebitelů rostou v každé situaci. Podle dřívějších analýz slovenského Institutu pro finanční politiku při ministerstvu financí neměl přechod na euro i při dopadu světové hospodářské krize vliv na vývoj slovenských cen zboží a služeb.

analytička Institutu pro veřejné otázky Oľga Gyárfášová

„Slovenští občané přijali euro pozitivně, a to navzdory tomu, že vidí některá jeho negativa. Například mají pocit, že se ceny zvýšily. Když to ale všechno podtrhneme a sečteme, je výsledek velmi pozitivní.“

Slováci zařadili v anketě mezi negativa potíže s euromincemi, zejména s jednocenty a dvoucenty. Rozeznávání jejich hodnoty je problémové hlavně pro starší občany, dodala analytička. Slovákům navíc přibylo v peněženkách více kovových platidel. Novou měnu zastupuje osm eurových mincí, zatímco slovenská koruna měla kovových pouze pět platidel.

Mladí přijali euro lépe

Lépe si na euro zvykli mladí lidé. A dobře přijali novou měnu také ti Slováci, kteří jezdí často do zahraničí, dodala Gyárfášová. Průzkumu se zúčastnilo 1036 respondentů starších 18 let.

Zhruba už rok a půl uvádějí obchodníci na Slovensku na cenovkách dvoje ceny. Přesto téměř polovina lidí stále při nákupu přemýšlí v korunách a jen necelá pětina Slováků si obsah nákupního košíku spočítá v eurech.