Na Opencard bude dohlížet speciální komise

Praha – Projekt čipové karty Opencard bude i přes potíže pokračovat. Rada hlavního města dnes jmenovala komisi pro Opencard, ve které zasedne třeba primátor Pavel Bém, jeho náměstek Rudolf Blažek, zastoupena v ní bude ale také opozice. Tato komise má vyhodnocovat situaci kolem červené karty a v nejbližší době má sestavit také projektový řídící tým, který by určil, kam má projekt dál směřovat.

Jedním z hlavních úkolů nové komise je mimo jiné navržení případných personálních a organizačních změn. Týkat by se měly hlavně odboru informatiky, který měl medvědí podíl na tom, do jak špatné situace se projekt Opencard dostal. Komusi musí mít v této záležitosti do týdne, již příští úterý by měla navržené změny projednat rada města.

Členové komise pro Opencard:

  • Primátor Pavel Bém (ODS)
  • Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS)
  • Předseda finančního výboru Petr Hulinský (ČSSD)
  • Zastupitelka Petra Kolínská (SZ)
  • Šéf kontrolního výboru František Hoffmann (KSČM)
  • Předseda výboru informatiky Tomáš Homola (SNK ED)
  • Ředitel magistrátu Martin Trnka

Rada chce změnit nevýhodné smlouvy

S bezodkladným úkolem odešel z jednání rady také náměstek primátora Rudolf Blažek. Má zajistit změnu nevýhodných smluv, které má město s firmou Haguess. Právě nastavení smluv je podle auditorů jedním z důvodů vysokých finančních nákladů projektu, které do poloviny tohoto roku narostly na 888 milionů korun.

„Budu chtít, aby se licenční podmínky především, ale i těch smluvní změnily tak, abychom výrazným způsobem snížili licenční poplatky,“ slibuje Blažek.

Po změně smluv bude chtít Praha zřejmě převést provozování Pražského
kartového centra, které v současnosti zajišťuje Haguess a které má na
starosti správu celého systému, na jiného dodavatele. Ve hře je i varianta, že by město mohlo spolupráci se společností Haguess úplně ukončit. Problém je ale v tom, že by toto rozhodnutí mohlo celý projekt poškodit a město by to stálo další peníze.

Projekt Opencard bude pokračovat i nadále. Podle radních je zprovoznění dalších funkcí jen otázkou času. Brzy by Opencard měla začít sloužit také jako elektronická peněženka.

Primátor Pavel Bém:

„Projekt se bude rozvíjet v tom nastaveném modelu, to znamená, že do něj budou v měsících lednu, únoru a březnu vstupovat další funkcionality.“