Klíčovou roli při hlasování o rozpočtu sehrají malé strany

Praha – S jakým schodkem bude Česká republika hospodařit v příštím roce, záleží především na rozpočtové kázni menších parlamentních stran a nezařazených poslanců. Sociální demokraté spolu s komunisty nemají šanci mnohamiliardové přesuny v rámci státního rozpočtu, které navrhli v minulém týdnu, prosadit. Tvrdí to místopředseda ODS Petr Nečas. Zároveň zdůraznil, že jeho strana změny navržené levicovými partajemi nepodpoří.

„Přijetí pozměňovacích návrhů samozřejmě zvýší deficit na 5,3 procenta HDP. To je základní důvod, proč se občanští demokraté staví zásadně proti těmto návrhům a nepodpoří je,“ prohlásil Nečas. Zároveň ale uvedl, že bude rozdíl, když se přesuny v rozpočtu budou týkat 200 milionů, nebo 12 miliard korun. Poslanecký klub ODS se proto o svém postupu poradí těsně před závěrečným hlasováním.

Zvýšení deficitu je nepřijatelné i pro Fischera

Video Brífink ODS a premiéra Fischera k rozpočtu
video

Brífink ODS a premiéra Fischera k rozpočtu

Představa, že by měl deficit státního rozpočtu překročit 5,3 procenta HDP, je nepřijatelná i pro premiéra Jana Fischera. Není ovšem tak radikální jako ministr financí Eduard Janota, který by v případě schválení pozměňovacích návrhů uvažoval o rezignaci.

„Demisí se nehrozí, demise se podává prezidentovi republiky ústavou předepsaným způsobem. Moje reakce po tom hlasování bude taková, že si budu ty výsledky analyzovat a s jistým odstupem po debatě ve vládě sdělím stanovisko,“ upozornil Fischer.

Vláda je ochotná debatovat pouze o navýšení peněz určených na sociální služby. Uvolnit by na ně mohla zhruba 3 miliardy korun. K provedení této změny by ale neměl sloužit pozměňovací návrh, v příštím roce by ji provedl ministr financí vnitřními opatřeními.

Poslanecká sněmovna dostane rozpočet na příští rok na stůl ve třetím čtení zítra. Ve druhém čtení, které proběhlo minulý týden, přitom poslanci navrhli přesuny peněz v řádech několika miliard korun. Nejštědřejší byli sociální demokraté, kteří chtějí přesunout zhruba 12 miliard korun. Přidat chtějí zemědělcům, podpořit chtějí ale také sociální služby a prosazují i zvýšení některých sociálních dávek, například mateřské.

Premiér Jan Fischer
Premiér Jan Fischer