Přední ekonom Sachs v Praze vyzval k přísnější regulaci finančního trhu

Praha – Vysoká škola ekonomická v Praze dnes hostila přednášku předního ekonoma a poradce generálního tajemníka OSN Jeffreyho Sachse z Columbia University. Sachs na začátku své řeči zavzpomínal na návštěvu Prahy před dvaceti lety, kdy do Česka zavítal týden před sametovou revolucí jako ekonomický poradce polské Solidarity a zároveň právě se rodící polské vlády. Sachs se dále snažil vysvětlit vznik a možná východiska z nynější světové hospodářské krize. Jeffrey Sachs bude dnes také hostem Událostí, komentářů od 22:30 na ČT2 i ČT24.

„Bylo to mimořádně přitažlivé a bezprecedentní, protože nikdo nevěděl, jak postupovat, protože se předtím nic podobného nestalo,“ popsal Sachs vznik nových základů polské ekonomiky.

Sachs apeloval na pomoc extrémně chudým regionům

Video Přednáška Jeffreyho Sachse - 2. část
video

Přednáška Jeffreyho Sachse - 2. část

Podle Sachse v současnosti před světem stojí několik výzev: „Musíme vytvořit ekologickou strategii. Bylo by také vhodné stanovit jasná pravidla, jak pomoci extrémně chudým regionům. To znamená - vytvořit koncepci, která by určovala, jak rozdělovat příjmy… Teď je ve světě jedna až dvě miliardy lidí, kteří žijí na hranici extrémní chudoby - a těm rozhodně volná ruka trhu nepomůže.“

Sachs v souvislosti s výzvami zejména zdůraznil fakt, že nejsou určena pravidla, jak by měla fungovat globalizovaná ekonomika a jaké jsou správné regulace zejména ve finančním sektoru. Současná hospodářská krize je od těch minulých například v Asii nebo v Rusku a Mexiku odlišná v tom, že se odehrála v samotném centru finančního systému, dodal Sachs.

Africký zemědělec
Africký zemědělec