Obce často nebezpečně investují

Praha - Obce se snaží zhodnocovat volné peníze, kterých mají k dispozici desítky miliard. Česká národní banka ale varuje, aby v době ekonomické krize neriskovaly a nesnažily se o koupi akcií. Velká část zastupitelstev ovšem varování přesto nedbá a hazarduje. Například magistrát Prahy odmítá informace týkající se volných peněz uveřejnit. Na nebezpečné způsoby investování upozornilo rovněž ministerstvo financí. ČNB nyní prošetřuje případ, při němž jedna obec přišla dokonce o 60 milionů korun.

Podle Pavla Řežábka, vrchního ředitele ČNB, si je banka velmi dobře vědoma rizik, která vyplývají z toho, že mají k dispozici volné zdroje a nějakým způsobem je uplatňují. „Tyto obce na to většinou nemají dostatečný analytický aparát a v některých těch instrumentech se ani nevyznají,“ prohlásil Řežábek. ČNB právě jeden takový odstrašující případ řeší. Starosta obce v Jihomoravském kraji svěřil 100 milionů korun soukromé firmě, která je slíbila zhodnotit. Jenže v zahraničí během jediného týdne přišla o 60 milionů korun.

Česká národní banka nehodlá sdělit k případu více informací. Větší část peněz se sice podařilo zachránit, ale ČNB chce případ předat policii. „Bohužel z tohoto segmentu, tedy z obcí, byly investice do zahraničních instrumentů, a musím říct, že nebyly zrovna moc ziskové,“ míní Řežábek. Riskantní mohou být rovněž další operace. Například Ostrava zhodnocuje volnou půlmiliardu mimo jiné i nákupem dluhopisů. Podle ředitele projektu digitální státní pokladny Jana Zikla převládá mezi obcemi zodpovědné chování. „Musím ale říct, že mezi nimi máme i tzv. černé ovce,“ dodal Zikl.

Pražský magistrát nechce uveřejnit informace ohledně volných peněz

V zemi neexistuje jednotný přehled o finančních operacích obcí. Například magistrát Prahy odmítá prozradit, kolik volných pěněz má a jak s nimi nakládá, přestože podle zákona by ke zveřejnění informace dojít mělo. Neoficiální zdroje mluví v případě metropole nejméně o deseti volných miliardách. „Ty produkty jsou standardní, neprovádíme žádné exotické operace,“ podotkl primátor Prahy Pavel Bém. Praha patří mezi města, která mají peníze uloženy nejen v korunách, ale i v eurech. I to je podle ČNB hazard kvůli nevyzpytatelným pohybům měnových kurzů.

Tabulka s tokem financí
Tabulka s tokem financí