Elektronická chemická burza zahájila zkušební provoz

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zahájilo zkušební provoz, na které budou moci firmy nabízet k prodeji nepotřebné látky. Spuštění ostrého provozu burzy je naplánováno na začátek příštího roku. Obchodování na chemické burze vypadá tak, že firma, která si objedná víc látky, než nakonec potřebuje, se díky burze může snadno chemikálií zbavit. Internetovou aplikaci s názvem Nechela vyvinulo ministerstvo společně s Českomoravskou komoditní burzou Kladno. Rozjezd chemické burzy bude stát ministerstvo průmyslu pět milionů korun. Ovšem nejpozději od roku 2012 by si měl celý systém na sebe vydělat.

ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský

„Pro malou firmu bude vždy výhodnější nepoužité chemikálie včas prodat, než je mít na skladě a nakonec zaplatit za jejich ekologické odstranění nebo v horším případě za nelegální skladování.“

K elektronickému obchodování s nepoužitými chemikáliemi dochází v zabezpečeném burzovním prostředí, takže stát nad ním bude mít dostatečnou kontrolu. „Protože jde o burzovní systém vybavený vícestupňovými kontrolními mechanismy, je v něm možné bezpečně obchodovat i s nebezpečnými chemikáliemi,“ podotkl předseda kladenské burzovní komory Kladno Pavel Štorkán.

Psychotropní látky či výbušniny na burze nenajdete

„Některé chemikálie jsme ze systému po dohodě s ministerstvem průmyslu a obchodu vyřazovali. Takže například u psychotropních látek, výbušnin, pohonných hmot a podobných záležitostí, které podléhají speciálním zákonům, jsme neumožnili, aby v tom systému byly obchodovány,“ uvedl člen dozorčí rady Českomoravské komoditní burzy Kladno Jaromír Čermák.Ministerstvo chce tímto způsobem zabránit také vytváření nelegálních skladišť s nebezpečnými látkami. Policie pak totiž obtížně dohledává, kdo je tam navezl. Firmy často ani nevědí, že tím porušují zákon. „Firma zanikla, zfúzovala, skončila výrobní program a někde zbyly balení nespotřebovaných chemických látek,“ vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu Erik Geuss.

Registrace do systému je zdarma

Registrace do systému elektronické burzy bude pro firmy zdarma a do obchodování se mohou zapojit i zahraniční společnosti, jak dokládá i Čermák: „Burza bude otevřena i zahraničním firmám. Pokud se naopak některé evropské země inspirují tímto unikátním řešením, tak můžeme uvažovat o propojování systémů v rámci EU.“

Chemická laboratoř
Chemická laboratoř