Srbsko je zase o krok blíž unii

Bělehrad - Srbsku se otevírá cesta do Evropské unie. Ministři zahraničí sedmadvacítky totiž odblokovali rok a půl trvající prozatímní obchodní dohodu. Srbové budou moci nově vyvážet některé své výrobky do unie bez cla. Zprávu oznámil český ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. Bránu do Evropské unie pootevřelo Srbsku hlavně Nizozemsko, po 18 měsících totiž upustilo od svého nesouhlasu. Tamní vláda požadovala, aby se Bělehrad víc snažil při pátrání po hledaných osobách podezřelých z válečných zločinů na Balkáně.

Bělehrad loni v dubnu podepsal s EU takzvanou stabilizační a asociační dohodu (SAA), která představuje pomyslné vykročení k možnému členství v unii a jejímž podpisem se země zavazuje provést reformy v oblasti politiky, ekonomiky či lidských práv. Kvůli údajně nedostatečné spolupráci Srbska s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ale nezačala její ratifikace v členských státech EU, jež musí být pro vstup dokumentu v platnost nejprve úspěšně dokončena. Cílem zmiňované prozatímní dohody je uvést v platnost obchodní pasáže SAA předtím, než ratifikace skončí.

Hlavní žalobce ICTY chválil spolupráci Srbska se soudem

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii minulý týden ale v hodnotící zprávě chválil spolupráci Srbska se soudem. Serge Brammertz ve své zprávě uvádí, jak Bělehrad s tribunálem spolupracuje: „Je nezbytné, aby úřady i nadále spolupracovaly takovým způsobem.“

„Jsem velice šťasten, že ministři zahraničí Evropské unie konečně odblokovali obchodní dohodu. To, že dohoda byla pro nás nevýhodná, dokládá i fakt, že Srbsko mělo roční ztrátu ve výši 150 milionů euro,“ uvedl srbský ministr financí Mladjan Dinkić.

Podpisem stabilizační a asociační dohody se země zavázala provést reformy v oblasti politiky, ekonomiky nebo lidských práv. „Liberalizace vízového režimu pro země EU a rozmrazení prozatímní obchodní dohody znamená menší investiční riziko a větší příliv investic ze zemí Evropské unie,“ dodal Dinkić.

Dohoda se však netýká jen obchodu. Srbští studenti budou díky ní například moci studovat na univerzitách v unii a využívat studijní program Erasmus.