Bělehrad loni v dubnu podepsal s EU takzvanou stabilizační a asociační dohodu (SAA), která představuje pomyslné vykročení k možnému členství v unii a jejímž podpisem se země zavazuje provést reformy v oblasti politiky, ekonomiky či lidských práv. Kvůli údajně nedostatečné spolupráci Srbska s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ale nezačala její ratifikace v členských státech EU, jež musí být pro vstup dokumentu v platnost nejprve úspěšně dokončena. Cílem zmiňované prozatímní dohody je uvést v platnost obchodní pasáže SAA předtím, než ratifikace skončí.
Hlavní žalobce ICTY chválil spolupráci Srbska se soudem
Hlavní žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii minulý týden ale v hodnotící zprávě chválil spolupráci Srbska se soudem. Serge Brammertz ve své zprávě uvádí, jak Bělehrad s tribunálem spolupracuje: „Je nezbytné, aby úřady i nadále spolupracovaly takovým způsobem.“
„Jsem velice šťasten, že ministři zahraničí Evropské unie konečně odblokovali obchodní dohodu. To, že dohoda byla pro nás nevýhodná, dokládá i fakt, že Srbsko mělo roční ztrátu ve výši 150 milionů euro,“ uvedl srbský ministr financí Mladjan Dinkić.
Podpisem stabilizační a asociační dohody se země zavázala provést reformy v oblasti politiky, ekonomiky nebo lidských práv. „Liberalizace vízového režimu pro země EU a rozmrazení prozatímní obchodní dohody znamená menší investiční riziko a větší příliv investic ze zemí Evropské unie,“ dodal Dinkić.
Dohoda se však netýká jen obchodu. Srbští studenti budou díky ní například moci studovat na univerzitách v unii a využívat studijní program Erasmus.