Cynický komiks dohnal dopravní podnik k obnově činnosti Stávkového štábu

Praha - Včera vyhlásili odboráři dopravního podniku opět stávkovou pohotovost. Důvodem je pozvánka na firemní večírek firmy BNV Cunsulting, na jejíž doporučení se v pražské MHD propouštělo. Ta si cynicky dělá legraci právě ze zmíněného propouštění zaměstnanců dopravního podniku, a to ve formě komiksu. Po měsíci relativního klidu je s obavami očekávána reakce další reakce odborů. Těm totiž nevadí pouze komiks, nýbrž i neplánované prodlužování činnosti v DPP. Dalším požadavkem je i brzké ukončení všech outsourcingových projektů.

 

Jak říká Jiří Obitko, předseda odborové organizace DP-Metro, zaměstnance zasáhl především necitlivý cynický přístup, jakým je v komiksu narýsováno jejich propouštění. Zástupkyně ředitelky BNV Consulting Helena Mitwallyová ovšem firmu brání. „Byla to odlehčená reakce na situaci v posledních měsících, která se týkala i naší firmy, a my si děláme především legraci sami ze sebe,“ konstatovala Mitwallyová.

Pozvánka byla vydána v den, kdy bylo veřejně oznámeno, že sehnat práci je nyní nejtěžší v celé naší historii. Společnost BNV Consulting toto sice příliš dobře nenačasovala, ovšem Mitwallyová upozornila i na pomoc firmy při outplacementu propuštěných zaměstnanců.

Podle Obitka se situace kolem komiksu mohla přejít mávnutím ruky, ale zaměstnanci dali najevo nespokojenost s nevyřešeností dalších problémů a s pokračujícím propouštěním. Odboráři podle zástupkyně BNV Consulting vždy hledali záminku, proč nerealizovat úspory, které zasahují i do jejich postavení v rámci dopravního podniku. „Odboráři jsou za svou funkci honorováni, pochybuji, že by klasický zaměstnanec dopravního podniku nechal několik milionů cestujících na holičkách,“ míní Mitwallyová.

Dopravnímu podniku vadí především nedodržování podepsané dohody

Podle Obitka ale nebyla vyhlášena stávková pohotovost, nýbrž pouze obnoven provoz Stávkového štábu. Komiks se tak stal pouhým „otevřením“ problému, kterým je porušování podepsané dohody o sedmi bodech. „Outsourcingy měly ušetřit dopravnímu podniku kolem 10 procent, což se ani v jednom projektu nepodařilo,“ podotkl Obitko. Mitwallyová celkově nepovažuje české odbory za nějak užitečné. „Jejich činnost by byla v pořádku, pokud by byla umožněna klasická diskuse, jejímž výsledkem by byl nějaký logický závěr,“ dodala Mitwallyová.

Celkově je jasné, že komiks vydaný v době restruktralizačního procesu, který přináší tvrdý zásah do firmy, nebyl BNV Consulting dobře naplánován. „Je to boj, dá se předpokládat, že jedna nebo druhá strana využije všech prostředků, aby obhájila pozici,“ myslí si Roman Pařík, odborník na komunikace.