Česká ekonomika se vydala na cestu z recese

Praha – Povzbudivé zprávy o české ekonomice přicházejí už druhé čtvrtletí po sobě. Recese je podle ekonomů za námi, i když hrubý domácí produkt České republiky ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 4,1 procenta. Ve srovnání s druhým čtvrtletím se propad HDP zastavil a ekonomika ve třetím kvartále vzrostla o 0,8 procenta. Český statistický úřad tak potvrdil své předběžné údaje o zlepšování z poloviny listopadu.

V úhrnu za devět měsíců byl vytvořen HDP o 4,3 procenta nižší než ve stejném období roku 2008. Podle odborníků je ovšem pozitivní především mezičtvrtletní srovnání, to totiž potvrzuje, že recese v Česku trvala jen dvě čtvrtletí - od posledního kvartálu roku 2008 do prvního 2009.

„Druhé čtvrtletí znamenalo stabilizaci, třetí pak růstový impulz. Ten byl způsoben především fiskálními stimuly v zahraničí, což podpořilo českou průmyslovou výrobu, významnou roli sehrál i efekt zásob, které v předchozích kvartálech spadly na neúměrně nízkou úroveň,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Ekonomiku táhlo hlavně finančnictví, pojišťovnictví a stavebnictví. K lepším výsledkům přispěly i obchod, doprava a služby. „Pro rok 2010 očekáváme mírný růst kolem 1,3 procenta,“ dodal Vejmělek.