ODS chystá kvůli Opencard čistku v městské radě

Praha - Pražský klub ODS chce kvůli výsledkům auditu Opencard odvolat radní Markétu Reedovou (SNK ED) a Petra Štěpánka (SZ). Členové klubu se na tom shodli na úterním zasedání, informoval zdroj, který se jednání zúčastnil. Co přesně radním ODS vytýká, není jasné. Reedová ani Štěpánek totiž nemají s projektem přímou souvislost, odpovědnost nese podle auditu především odbor informatiky a náměstek Rudolf Blažek, pod nějž odbor spadá. Odvolání navrhne ODS na příštím pražském zastupitelstvu, v kterém má většinu. Dá se tedy předpokládat, že svůj návrh prosadí. ODS tak bude radu plně ovládat.

Odvolání navrhli lidé kolem náměstka Blažka, do jehož kompetence projekt Opencard spadá. Příznivci primátora Pavla Béma prý byli proti. Podle Béma nese hlavní díl odpovědnosti za Opencard Blažek, věcnou odpovědnost pak vedoucí odboru informatiky Václav Kraus. Připouští ale i kolektivní odpovědnost všech členů rady, tedy i svou.

Blažek odkázal na předsedu klubu Pavla Žďárského, ten popřel, že by odvolání mělo nějakou souvislost s Opencard. „Nehlasují (Reedová a Štěpánek) s námi, nenecháme se jimi vydírat,“ uvedl. Podle něj oba radní dlouhodobě škodí tím, že v některých záležitostech nezastávají názor radnice. „My jsme je tam posadili, tak je taky sesadíme. Náš klub má většinu,“ dodal Žďárský.

Náměstkyně Reedová už se o záměru dozvěděla. „Asi je to proto, že jsem si dovolila kritizovat,“ domnívá se. Reedová má v radě na starosti především evropské fondy a zahraniční politiku. Dlouhodobě se také snaží prosadit protikorupční strategii, dosud se jí to ale kvůli většině ODS příliš nedařilo. Štěpánek se ve vedení města zabývá oblastí životního prostředí, odpady, prosazuje také rozšíření možností pro cyklisty.

Někteří opoziční zastupitelé tvrdí, že je za odvoláním radních snaha ODS zbavit se těch, kteří by mohli ODS „vidět do karet“.

Projekt Opencard vyšel do poloviny tohoto roku na 888 milionů korun, příjmy byly nulové. Karta funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní platit parkovné. Podle původních plánů ale měla sloužit také jako elektronická peněženka, k nákupu vstupenek do kulturních a sportovních zařízení nebo k platbě ubytování, stravování, plynu, tepla, odpadu a jiných služeb.