Obama má recept na snížení nezaměsnanosti v USA

Washington – Americký prezident Barack Obama má lék na dvojčíselnou nezaměstnanost, která sužuje Spojené státy. Jen v listopadu v ekonomice zaniklo 11 tisíc pracovních míst, což je nejméně od prosince 2007. Nezaměstnanost tak klesla na 10 procent. Přesto je ale nejvýš za posledních 25 let. Prostředky na zamýšlené kroky Obama vezme z fondů původně určených na záchranu finančních institucí.

Americké ekonomice zbyly peníze, a tak je chce využít. „To nám dává šanci splatit deficit rychleji, než jsme mysleli, a nasměrovat fondy určené pro banky na vytvoření nových pracovních míst,“ uvedl prezident Obama. Nová místa chce vytvořit pomocí daňových úlev a snazšího přístupu k úvěrům pro malé firmy, veřejných investic a podpory „zelených“ investic, například do zvyšování energetické účinnosti domů.

Obamův plán ekonomice pomůže jen dočasně

Makroekonomické údaje vypovídají o zotavení americké ekonomiky, očekávání jsou přesto nízká. Panuje strach z prasknutí bubliny na trhu s komerčními nemovitostmi, centrální banky mluví o odstranění stimulů. Vysoká nezaměstnanost taktéž hraje roli. Proto Obama přišel s řešením. Mimo jiné chce i investovat do infrastruktury, jako jsou železnice nebo dálnice.

Prezident tedy žádá menší dodatečný plán, který bude účinnější než původní stimulační balík. Přesto bude dost drahý a fungovat bude jen dočasně. V podpůrném programu se použilo asi o 200 miliard dolarů méně, než se ještě v létě čekalo. Kolik přesně chce Obama věnovat na záchranu pracovních míst, ale zatím neuvedl.