Česko letos ukázalo, že není Švýcarskem střední Evropy

Londýn - Česká republika se během krize neukázala být ostrovem stability, za který ji ještě nedávno považovali někteří zahraniční investoři. Recese odhalila strukturální slabiny země, především nefunkční politický systém. Napsal to britský ekonomický list Financial Times, který České republice věnoval speciální sekci. Definitivně se podle prestižního deníku rozpadla pověst České republiky jakožto středoevropské verze Švýcarska.

I když české banky prošly krizí na rozdíl od těch zahraničních bez šrámů, otevřenou a na exportu závislou ekonomiku těžce zasáhl pokles v západní Evropě, napsaly Financial Times.

Na rozdíl od jiných zemí šla ČR do krize se zdravými státními financemi, ale i tak se očekává, že příští rok deficit dosáhne 6,6 procenta hrubého domácího produktu. „Podíl mandatorních výdajů je velmi vysoký. Sociální systém je v nynější fázi rozvoje příliš štědrý,“ řekl listu guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. „Stabilizace veřejných financí není možná bez využití obou stránek rozpočtu. To znamená vyšší zdanění i škrty ve výdajích,“ dodal Tůma.

Podivné chování českých politiků

Fiskální problémy jen zdůraznily dysfunkční politický systém České republiky, píší FT. Připomněly přitom pád vlády Mirka Topolánka uprostřed unijního předsednictví, kterému napomohlo několik poslanců z jeho vlastní strany. Předsednictví zakončila úřednická vláda populárního statistika Jana Fischera, ale reputace země utrpěla další ránu, když prezident Václav Klaus odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu.

Popularitu Topolánkovy vlády oslabila podpora protiraketové obraně, kterou nakonec nová americká vláda opustila. A nakonec snímky nahého Mirka Topolánka veselícího se ve vile Silvia Berlusconiho jen potvrdily už tak nízkou reputaci českých politiků, píší FT.

Podle nich se Fischerově vládě podařilo prosadit několik užitečných rozhodnutí a obě hlavní strany jsou jen rády, že hněv za rozpočtové škrty pro příští rok se snese na technokraty. Po volbách však nová vláda bude muset udělat některá obtížná rozhodnutí a řešit dlouhodobé strukturální problémy země, uvádějí FT a připomínají, že už začátkem roku by mohly dojít peníze ve zdravotnictví a že ČR je jedinou zemí ve střední Evropě, která nereformovala důchodový systém.

„Reputace České republiky jako nudné a úctyhodné středoevropské verze Švýcarska se rozpadla v politické a ekonomické vřavě roku 2009. Přesto země od svržení komunistické vlády urazila za dvě desetiletí ohromný kus cesty,“ zdůraznil britský list.

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek