Pojišťovny nechtějí pojišťovat cestovní kanceláře

Praha – Stovka cestovních kanceláří zůstane příští rok bez pojistky. Kanceláře totiž nesplní podmínky pro uzavření smlouvy pro případ úpadku. Tato pojistka je ale pro jejich podnikání povinná. Kritéria pro uzavření pojistky se ale zpřísnila. Pojišťovny jsou obezřetnější, cestovní kanceláře mohou za současné situace častěji krachovat. Loni odmítly pojišťovny 2 procenta kanceláří, letos to může být pětkrát více.

„Letos jsme odmítli pojistit pro případ úpadku asi 10 až 15 procent cestovních kanceláří,“ uvedla Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Asociace cestovních kanceláří to potvrzuje. V současnosti je na trhu 1096 kanceláří.

Některé kanceláře nabízejí zájezdy na léto už nyní, pokud si ale lidé koupí u pojištěné kanceláře takovou dovolenou, o peníze nepřijdou, i kdyby kancelář pojistku na příští léto neuzavřela. Klienti by přesto měli být při výběru kanceláře obezřetní. „Klient by měl zpozornět, když cestovka nabízí extrémní slevy, je často probíraná v médiích nebo prodává zájezdy na rok dopředu,“ uvedl Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří a agentur. Česká republika je země s vysokým počtem cestovních kanceláří v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Méně kanceláří má i Německo, Rakousko nebo Itálie.