Firmy souhlasí s opatřeními v Janotově balíčku

Praha – Balíček ministra financí Eduarda Janoty například zvýší daně z nemovitosti a zachová stejné sazby z odvodů na nemocenskou za zaměstnance. To se podnikatelům nelíbí. Přesto ale s balíčkem jako celkem souhlasí. Podnikatele všeobecně trápí velká daňová zátěž a byrokracie. Balíček by měl podnikům v době krize ulevit.

Například firma zaměstnávající čtyřicet lidí musí počítat s měsíčními náklady ve výši jeden milion sto tisíc korun. Z toho firma vydá 600 tisíc na platy a ze zbytku zaplatí odvody státu. Ministerstvo financí kritiku podnikatelů chápe a hledá další možnosti, jak jim v době krize pomoci.

„Snažíme se být vlídní v rámci daňové správy, snažíme se, aby byla odložena splatnost některých daní, aby byly zvýšené a zrychlené odpisy. Chystáme do budoucna například jednotné inkasní místo, což jim výrazně pomůže,“ uvedl Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí.

Projekt Vzdělávejte se, který mezi podniky rozdělil tři miliardy korun, firmy zklamal. Kvůli byrokracii mají problém na peníze dosáhnout. „Vzhledem k tomu, že se jedná o peníze státu a také prostředky Evropské unie, je třeba, aby firmy jasně prokázaly, že se budou finanční prostředky vynakládat účelně, efektivně a hospodárně,“ vyjádřila se k situaci Štěpánka Filipová z ministerstva práce a sociálních věcí.