Paroubek hájí rozpočet: Jen jsme přeskupili výdaje

Praha – Poslanecká sněmovna přijala státní rozpočet na příští rok. Základní podobu mu prostřednictvím pozměňovacích návrhů k nelibosti pravicových poslanců vtiskla ČSSD. Jiří Paroubek ale v Událostech, komentářích upozornil na to, že jen restrukturalizovali výdajovou část a že výše deficitu zůstává stejná. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s tím však nesouhlasí – upozornil na to, že se snižují povinné výdaje na důchody, nemocenské pojištění nebo úroky.

„Byl zachován také schodek 162,7 miliardy korun. Dodrželi jsme to, co jsme dodržet měli. Došli jsme ke změně struktury, což je legitimní záležitost a z celkového objemu výdaje státního rozpočtu představuje jen jedno procento,“ řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Účetně má pan předseda pravdu, v rozpočtu se ale snižují výdaje, které jsou ze zákona povinné, jako důchody, nemocenské pojištění, úroky. Ty musí státní rozpočet zaplatit bez ohledu na to, zda má či nemá dost peněz. Fakticky dojde k navýšení schodku. Sociální demokracie může snížit nemocenské pojištění, ale nemůže zabránit tomu, aby byli lidé více nemocní,“ oponoval Kalousek.

Změna ve výdajích rozpočtu počítá s tím, že na sociální služby půjde o 3,8 miliardy korun víc, zemědělci dostanou dodatečných 1,5 miliardy korun. Státním zaměstnancům kromě učitelů v krajích posílili poslanci objem peněz na platy o 3,7 miliardy korun. Na stejný účel pro učitele v krajích přidali 3,1 miliardy korun. Rozpočtový deficit se navýší o víc než 12 miliard na 175 miliard korun. Podle premiéra Jana Fischera poslanci těmito změnami vládní úsporný balíček rozbořili, na druhou stranu ale odvrátili rozpočtové provizorium.

Kalousek se připojil ke slovům předsedy vlády Jana Fischera a ministra financí Eduarda Janoty, kteří dnešní změny považují za zborcení Janotova úsporného balíčku. „Janotův balíček byla minimální, měkká brzda. Jakákoli politická reprezentace bude muset dělat kroky neskonale tvrdší. Změkčovat i tak dost měkký balíček je nesmysl,“ řekl první místopředseda TOP 09.

Jiří Paroubek však upozornil na to, že ČSSD byla k přijetí Janotových úsporných opatření a omezení deficitu na 162 miliard donucena. „Byli jsme postaveni před volbu jej podpořit, nebo způsobit pád vlády. Podpořili jsme to základní, ale chceme se dostat do jiné struktury, která je pro lidi spravedlivější. Kdyby pravice chtěla hledat cesty k tomu, aby byl snížen schodek státního rozpočtu, našla by možnosti v daňové oblasti,“ podotknul předseda ČSSD.