Podle Reedové stojí za čistkou na magistrátu Opencard

Praha - Na pražském magistrátu se jako důsledek kauzy Opencard údajně chystá personální zemětřesení. Zastupitelé z ODS se na mimořádném jednání dohodli, že už nechtějí vládnout na magistrátu společně s evropskými demokraty (SNK ED) a zelenými. Každá z těchto stran má v městské radě po jednom zástupci. V pražském zastupitelstvu má ODS většinu, takže se dá očekávat, že návrh na odvolání obou radních při hlasování 17. prosince prosadí.

Markéta Reedová (SNK ED) vidí jako důvod možného odvolání ze strany ODS to, že je nepohodlnou koaliční partnerkou. Prosazuje totiž protikorupční plán, který upozorňuje mimo jiné na nedostatky projektu Opencard.

Markéta Reedová (SNK ED), náměstkyně primátora

„Jsem přesvědčená, že tohle rozhodnutí souvisí s mou dlouhodobou snahou prosadit protikorupční strategii, která se zaměřuje na veřejné zakázky.“

Video Markéta Reedová a Filip Dvořák ve Studiu 6
video

Markéta Reedová a Filip Dvořák ve Studiu 6

Pražská ODS ale tvrdí, že o postoji obou radních pochybuje už rok. Podle Filipa Dvořáka, starosty Prahy 1 a zároveň místopředsedy ODS, neexistuje spojitost mezi problémy ohledně Opencard a zamýšleným odvoláním náměstkyně primátora Markéty Reedové: „Je to mediálně zajímavé, ovšem věcně naprosto nesprávné.“

ODS: Za odvoláním zastupitelů není Opencard, ale hlasování o rozpočtu

Spolu s Reedovou by měl magistrát opustit i Petr Štěpánek ze Strany zelených. „Oba členové městské rady tehdy, přestože na radě podpořili rozpočet, ho pak nepodpořili v zastupitelstvu,“ uvádí Dvořák postoj ODS na pravou míru. Reedová se ale brání s tím, že v obou případech hlasovala pro. Opoziční ČSSD se obává, že v pozadí odvolání obou radních je snaha ODS zamést problémy s Opencard pod koberec. Elektronická karta přišla Prahu skoro na 900 milionů a nedokázala vydělat ani korunu.

Člen pražské organizace Strany zelených Petr Štěpánek
Zdroj: www.zeleni.cz