Úsporný balíček znamená nižší nemocenskou a hlavně mateřskou

Praha - Řadě pojištěnců se v příštím roce dočasně sníží vyměřovací základ pro dávky nemocenského pojištění a peněžité podpory v mateřství, a to kvůli úsporám v rozpočtu, které zavedl vládní balíček schválený sněmovnou v září. Nižší tedy bude i výše vyplacených dávek. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zveřejnila nový způsob výpočtu dávek na svých internetových stránkách. Změny budou platit od 1. ledna 2010 pouze po dobu jednoho roku.

Úspory v rozpočtu si vyžádají zavedení jednotné procentní sazby pro výpočet nemocenského na 60 procent vyměřovacího základu místo nynějších až 70 procent v případě dlouhodobé nemoci. „Nebude tak již záležet na délce trvání dočasné pracovní neschopnosti, dávka bude po celou dobu vyplácena v jednotné výši,“ uvedl mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka.

Mírně se pak zvýší nejnižší redukční hranice pro výpočet denního vyměřovacího základu, další dvě hranice naopak lehce klesnou. Pro výši denního vyměřovacího základu je určující příjem zaměstnance v uplynulých 12 kalendářních měsících.

Sníží se vyměřovací základ i samotný výpočet mateřské

K poklesu dojde i u peněžité pomoci v mateřství, která z nynějších 70 procent vyměřovacího základu klesne na 60 procent. Klesne i vyměřovací základ. Zatímco nyní činí 100 procent příjmu, od začátku příštího roku bude 90 procent. Například maminka s platem ve výši 25 000 korun měsíčně letos měsíčně pobírá mateřskou ve výši 16 980 korun - od ledna však bude dostávat pouze 13 170 korun.

Podle Vařeky si naopak někteří lidé s velmi nízkým příjmem mohou mírně polepšit.Některé změny oznámené ČSSZ však ještě stále mohou zrušit poslanci. Sněmovna totiž počátkem prosince v prvním čtení projednala návrh KDU-ČSL, podle něhož by měla mateřská nadále zůstat na letošní úrovni. Novelou zákona o nemocenském pojištění se bude zabývat sněmovní sociální výbor.

ODS a někteří členové vlády se však proti návrhu postavili. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka upozornil na technické problémy, zapracování změny systému totiž podle něj může ČSSZ trvat až několik měsíců.