Panasonic převzal kontrolu nad firmou Sanyo

Tokio - Většinový podíl akcií největšího světového producenta dobíjecích baterií Sanyo získal japonský výrobce elektroniky Panasonic, a dokončil tak dlouho oddalované uskutečnění svého plánu. Díky akvizicí Sanya si Panasonic výrazně zlepší pozici na trhu environmentálních technologií, zejména v dobíjecích bateriích a solárních panelech. Panasonic zaplatil za akcii Sanya 131 jenů.

 

Panasonic koupil 50,2 procenta akcií Sanya za 403,8 miliardy jenů (80 miliard korun). Nabídku na akcie Sanya předložila firma před pěti týdny, aby realizovala plán, který se snaží prosadit od loňského roku. Transakce byla zdržována zejména pomalým procesem schvalování regulačními úřady v USA, Evropě i Číně.

Předchozí akcionáři dali za akcii 70 jenů, nyní prodávají za 131 jenů

Tři dosavadní akcionáři Sanya - finanční společnosti Goldman Sachs, Daiwa Securities SMBC a Sumitomo Mitsui Banking Corp. - si díky transakci zajistí vysoké zisky, protože v roce 2006 koupily akcie firmy v podstatě po 70 jenech.

Podle analytiků mají před sebou dobíjecí baterie velkou budoucnost díky globálnímu rozšíření mobilních telefonů, přehrávačů a laptopů. Slibné jsou i vyhlídky u baterií pro hybridní automobily, kde jsou zákazníky Sanya automobilky Honda, Ford a PSA Peugeot Citroën. Panasonic společně s automobilkou Toyota také vyrábí baterie pro hybridní vozy a elektromobily.

Právě pro Sanyo je převzetí významnou pomocí. Firma má sice populární značku, v posledních letech však na ostře konkurenčním domácím trhu elektroniky ztrácela a začala se proto přesouvat do sektoru zelených technologií.

Už řadu let působí Panasonic i v České republice. V Plzni od poloviny 90. let vyrábí televizory, další závody má rovněž v Plané na Tachovsku a v Pardubicích.

Baterie Sanyo
Baterie Sanyo