Janota: Dluhopisy bude lidem prodávat řádně vybraná firma

Praha - Na vypsání výběrového řízení na firmu, která bude zajišťovat prodej, správu a evidenci státních dluhopisů pro fyzické osoby, přistoupil ministr financí Eduard Janota. Rozhodl se tak poté, co vyšlo najevo, že zakázku má dostat šumperská IT firma ASD Software bez výběrového řízení. S Janotovým rozhodnutím přišel server iHNed.cz. Ministerstvo financí mohlo zakázku zadat bez výběrového řízení, což potvrdil i antimonopolní úřad. Ministerstvo se ale nepokusilo snížit cenu oslovením jiných subjektů a stanovilo ji podle zkušeností ze zahraničí.

„Ano, udělám výběrové řízení. Zadávací dokumentaci jsme poslali třem subjektům - Středisku cenných papírů, burze a firmě ASD Software,“ uvedl Janota. První emise dluhopisů se proto podle něj zdrží: „Je jedno, že to bude později. Chci, aby to bylo transparentní.“

Podle původního plánu měla společnost ASD získat 7,5 procenta z výnosu desetiletých dluhopisů, což by v případě emise za 20 miliard korun a úroku pět procent znamenalo 75 milionů ročně.

Dluhopisy jako forma snižování státního dluhu

Právě státní cenné papíry pro občany mají být jedním z dalších zdrojů, jak získat peníze pro státní pokladnu. Státní dluh by přitom letos měl přesáhnout 1,2 bilionu korun. V příštím roce hodlá stát vydat dluhopisy za celkem 280 miliard.

Ministerstvo financí by mělo projekt dluhopisů pro občany spustit už v lednu. Budou se prodávat přes internet a Českou poštu. Lidé jako poplatek uhradí deset procent z výnosu, který by měl být kolem pěti procent ročně. Novinkou je, že pošta si k tomu naúčtuje ještě další poplatky, protože těchto deset procent půjde jen ministerstvu na správu a provoz.

Nově vytištěné bankovky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24