Nošovická Hyundai zruší přesčasy

Nošovice - Vedení nošovické automobilky Hyundai se s odbory dohodlo na zrušení všech povinných přesčasů. Zachovat chtějí v prosinci pouze jednu dobrovolnou pracovní sobotu, za tu ovšem dají pracovníkům příplatek. Často nařizované přesčasy byly hlavním důvodem, proč odbory nošovické Hyundai vstoupily v pondělí do stávkové pohotovosti.

„Vzhledem k tomu, že přesčasy byly nejurgentnějším a nejpalčivějším bodem z hlediska připomínek a stížností odborářů, i protestujících zaměstnanců, co minulý týden živelně zastavili výrobu, tak vedení včera odpoledne rozhodlo s okamžitou platností o zrušení veškerých přesčasů na měsíc prosinec,“ informoval mluvčí nošovické automobilky Petr Vaněk. Vedení podle něj chtělo situaci v podniku uklidnit a zajistit výrobní program na prosinec. Zaměstnanci automobilky byli do minulého týdne nuceni prakticky každý den po osmihodinové směně odpracovat ještě dvouhodinový přesčas.

Vedení se chce s odboráři dohodnout ještě na jedné letošní sobotní směně. „Nemůžeme rezignovat na náš výrobní plán, ten je zásadní, proto byl navržen dobrovolný přesčas v sobotu 19. prosince s tím, že by se udělaly dvě směny,“ podtrhl Vaněk. Firma zaměstnancům, kteří odpracují sobotní směnu, nabídne bonus 400 korun. Ten dostanou lidé zpětně i za pracovní sobotu 28. listopadu.

Odbory jsou s nabídkou vedení firmy spokojeny, nicméně ještě chtějí pokračovat v jednání o svých dalších požadavcích, zejména o beztrestnosti pro zaměstnance, kteří minulý týden ve středu vstoupili do spontání hodinové stávky.