Rusko přitvrdilo v boji proti americkému vepřovému

Moskva - Rusko dnes rozšířilo zákaz dovozu vepřového masa ze Spojených států. Má totiž podezření, že americké vepřové obsahuje stopy antibiotik. Rusko navíc hrozí tím, že dovoz amerického vepřového zakáže úplně, pokud Washington nebude brát ohled na požadovanou kvalitu.

Rusko už začátkem prosince zakázalo dovoz vepřového ze sedmi zpracovatelských závodů v USA. Dnešní zákaz se týká dalších čtyř závodů, mezi nimž figurují i dva patřící největšímu americkému producentu masa – společnosti Smithfield Foods. Rozšíření zákazu vstoupí v platnost 18. prosince.

Rusko patří mezi pět největších vývozních trhů pro americké vepřové, v otázce kvality masa ale spolu obě země v posledních letech vedly už několik sporů. A budou zřejmě i nadále, Američané zatím neuvažují o tom, že by vyšli požadavkům Rusů vstříc. „Americká inspekce potravinové bezpečnosti uvedla, že nebude dodržovat ruské standardy bezpečnosti potravin,“ uvedl šéf ruských inspektorů Sergei Dankvert.

Vedle vepřového už Rusko v posledních letech zakazovalo z USA i dovoz drůbežího masa. Moskva trvá na tom, že ve všech případech k zákazu dovozu přistoupilo výlučně na základě veterinárních nedostatků, někteří pozorovatelé v USA si ale myslí, že Moskvu k zákazům vedou spíše politické důvody.