Na recesi se vydělávají miliony

Singapur/Abú Dhabí – Přestože hospodářství mnoha zemí světa drtila v posledním roce hospodářská krize, našli se i tací, kteří na recesi vydělávají miliony dolarů. Stačilo investovat do státních fondů, které se zaměřují na krizí oslabené společnosti. Zářným příkladem mohou být fondy ze Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Singapuru, ale i Norska.

Na třímiliardové investici se dá vydělat až 30 procent. Daří se to hlavně zemím, které vydělávají na vývozu surovin, jako je ropa. Díky ní totiž mají množství finančních přebytků, které mohou investovat. A právě v době krize, kdy byly světové akcie velmi levné, mohly nakupovat za nesmírně lukrativních podmínek velké objemy akcií.

Vydělat se dalo především na bankách, které krize zasáhla jako první. Kuvajtský státní fond si přišel na více než miliardu dolarů díky investici do americké Citigroup. Fond Abú Dhabí vydělal dokonce 2 miliardy liber na investici do britské Barclays.

Na druhou stranu drobní investoři na poklesu akcií tratili. Nakupovali malé objemy akcií, a tak dostali tak lukrativní podmínky jako státní fondy. Realizovali proto poměrně vysoké ztráty.