Bank of America se vymanila z vlivu vlády

New York - Americké vládě se postupně vracejí peníze, kterými zachraňovala banky od krize. Bank of America vrátila 45 miliard dolarů, tedy vše, co dlužila. Z téměř 300miliardové pomoci pro banky se tak vrátila do podpůrného programu TARP skoro polovina peněz. Šéf Bank of America Kenneth Lewise již dříve prohlásil, že se k tomuto kroku banka chystá, aby se oprostila od vlivu vlády. Bude například moci sama stanovovat platy manažerům, což jí usnadní hledání nového šéfa, Lewis totiž odchází do důchodu. Banky v programu TARP jsou ale omezeny i ve výběru investic a poskytování půjček.

Ministerstvo financí Spojených států splacení dluhu uvítalo, čelí totiž časté kritice, že banky podporovala z peněz občanů USA. Navíc je možné, že i ostatní banky budou Bank of America následovat. Jde například o Citigroup, která ještě dluží 20 miliard dolarů. Celkově se ukazuje, že se nejspíš peníze použité v rámci programu TARP vládě vrátí.

Odborníci ale diskutují, zda již nastal čas stahovat stimuly z ekonomiky. „Abychom zajistili ekonomickou stabilitu, musíme se připravit na stažení mimořádné podpory,“ uvedl Ben Bernanke, současný předseda Federálního rezervního systému Spojených států