Platy státních zaměstnanců versus peníze na důchody – vyhrály ty první

Praha – Včera schválený rozpočet na rok 2010 rozdělil republiku na dva tábory. V tom prvním se slaví. Státním zaměstnancům neklesnou platy a zemědělci dostanou vyšší dotace. Ve druhém táboře ale vládne mrazivá nálada a hovoří se o demisích. Nad vším se vznáší velký otazník – kde stát v příštím roce vezme peníze na povinné výdaje – třeba na důchody?

Státním zaměstnancům se ulevilo. Rodině, kde oba rodiče pracují ve státní sféře, zachránilo včerejší rozhodnutí poslanecké sněmovny v ročním rozpočtu zhruba 27 tisíc korun. Radost mají i zemědělci, přestože jedním dechem dodávají, že chtěli dostat víc než 1,5 miliardy, kterou jim sněmovna přiklepla. „Zemědělci několikrát řekli, že ani tato částka nestačí a ve hře je již i návrh pro ministra zemědělství, aby našel další 2,5 miliardy,“ uvedl agrární analytik Petr Havel.

Budou chybět peníze na důchody

Video Rozhovor s Richardem Hindlsem a Alešem Michlem
video

Rozhovor s Richardem Hindlsem a Alešem Michlem

Peníze, které se na jedné straně přidaly, se ovšem musí někde vzít. „Vytváříme si riziko, absolutní riziko, to musím zdůraznit, v dluhové službě, v důchodech a nemocenských dávkách, protože tyto výdaje budou určitě překročeny. Problém vznikne v listopadu nebo v prosinci příštího roku,“ varoval ministr financí Eduard Janota. A stát ho bude muset vyřešit, protože důchody a nemocenské platit musí. Dodatečně proto navýší výdaje – zadlužení vzroste až o deset miliard.

Vyšší dluh se ale odrazí na ochotě zahraničních subjektů půjčovat Česku. Státu se budou peníze hůře shánět, aby je získal, bude muset platit vyšší úroky, což dluh opět zvýší.

Janotův odchod by zvýšil nedůvěru investorů

To ale není jediný problém, který Česku hrozí. Janota kvůli rozpočtovému fiasku uvažuje o tom, že opustí vládu. Už si kvůli tomu dokonce na pondělí domluvil schůzku s premiérem. Odborníci ovšem varují, že jeho odchod by rovněž zhoršil vyjednávací pozici Česka na finančních trzích.

„Odchod ministra Janoty by byl vnímán investory negativně. Znamenal by riziko dalšího rozvolnění fiskální disciplíny a zvýšení nejistoty financovatelnosti státního dluhu,“ upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Přestože si teď rodiny krátkodobě polepší, v budoucnu budou muset dluhy státu stejně zaplatit. A dluh pořád poroste, každou vteřinou o víc než pět tisíc korun, za hodinu o 18,5 milionu.

Rodinný rozpočet státních úředníků
Rodinný rozpočet státních úředníků
Více fotek
  • Rodinný rozpočet státních úředníků autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1295/129448.jpg
  • Ministr financí Eduard Janota autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1277/127606.jpg