Dánsko se snaží zachránit klima novým dvoukolejným návrhem

Kodaň – Kodaňskou klimatickou konferenci cloumají neshody a rozruch. Účastníky zejména z řad rozvojových zemí rozhořčil návrh závěrečného usnesení, který včera pronikl na veřejnost a který byl k rozvojovým zemím podle jejich zástupců nesmírně přísný. Dánsko se teď snaží delegáty uklidnit a připravuje zbrusu nový návrh. Na rozdíl od toho prvního by měl být dvoukolejný.

Nový návrh počítá s mírnějšími podmínkami pro rozvojové země. Ale také se zdá, že zachová a dále rozšíří Kjótský protokol, jehož nástupce měl původně v Kodani vzniknout. Posílí se obchodování s emisními povolenkami a některé další mechanismy, včetně prosazování zelených technologií v rozvojovém světě.

Zároveň by ale vznikla nová dohoda, která by určila základní cíle pro vyspělé země, o kolik procent a od kdy mají snížit emise skleníkových plynů. Připojit by se k ní měly i Spojené státy, které Kjótský protokol neratifikovaly s tím, že by poškodil jejich hospodářství.

Nový návrh už ale má řadu odpůrců. Jedním z největších je český prezident Václav Klaus. „Dojde-li v Kodani pod záminkou nesmyslného oteplovacího alarmismu k jakékoliv dohodě, bude to znamenat další výrazné omezení naší svobody,“ prohlašuje prezident.

Jak to se společným postojem států k boji proti globálnímu oteplování dopadne, by se mělo ukázat do 18. prosince, kdy kodaňský summit končí a delegáti se rozjedou do svých domovů. Předpokládá se ale, že kodaňský summit nevyústí ve vytvoření závazného dokumentu, ale pouze v politickou dohodu, které bude posléze dále rozvíjena.