Pražští dopraváci protestovali na večírku firmy, která je vyhodila

Praha – Omluvu firmy BNV Consulting kvůli kontroverzní pozvánce na její dnešní vánoční večírek zástupci odborových organizací a zaměstnanců pražského dopravního podniku nedostali. Před restaurací, kde se večírek konal, se sešlo několik desítek protestujících. Jeden z nich dokonce hodil před půl osmou večerní do baru dýmovnici a protestující každého příchozího na večírek při vstupu do restaurace „přivítali“ pískotem a skandováním „prasata“ nebo „paraziti“. BNV Consulting má v podniku na starosti vyčleňování činností mimo firmu, s čímž odboráři dlouhodobě nesouhlasí.

Kontroverzní komiksová pozvánka, která si dělala legraci z propouštění v dopravním podniku, odboráře pobouřila. Zástupkyně BNV Consulting Petra Barešová zástupci odborářů Lubošovi Olejárovi před osmou večerní řekla, že se firma v žádném případě neomluví. Pozvánka podle ní mířila na pracovníky BNC Consulting, nikoliv na zaměstnance dopravního podniku.

Odbory požadují, aby dopravní podnik ukončil smlouvu a spolupráci s BNV Consulting, jak před časem slíbil. Mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený tento týden potvrdil, že BNV Consulting ke konci letošního roku odejde. Pozvánku BNV označil za necitlivou a netaktní.

Olejár označil pozvánku na večírek za cynismus

Petra Barešová, zástupkyně BNV Consulting

„Je to úsměvná legitimní záležitost, je to komiks. Připadám si, že jsou tady snad islámští fundamentalisté.“

Pokud se firma podle Olejára neomluví, hodlají odboráři vyzvat magistrát k ukončení všech činností BNV pro všechny organizace zřízené magistrátem, jako je například Technická správa komunikací nebo ZOO. „Procházku“ Prahou, kde několik desítek protestujících, kteří měli v ruce transparenty s nápisy „Příjemné poblití vám přejí vaši propuštění“, „Poslední večeře panstva z BNV“ či „BNV ohrožuje pražskou dopravu“, každého příchozího na večírek při vstupu do restaurace „přivítalo“ pískotem a skandováním „prasata“ nebo „paraziti“, poté oficiálně ukončil.

Ne všichni odboráři však s dnešní akcí souhlasili, někteří se jí odmítli zúčastnit. „Distancujeme se od dnešní akce. Pozvánku společnosti BNV Consulting sice vnímáme jako urážlivou, nicméně nepovažujeme za vhodné reagovat na ni tímto způsobem,“ uvedl Petr Pulec, předseda Odborového svazu pražských dopraváků.

Odbory již v listopadu připravovaly stávku, neboť nesouhlasily s řadou změn připravovaných vedením podniku a města. Předložily sedm požadavků, přičemž žádaly kromě doplacení 1,9 miliardy korun na provozní náklady ukončení všech dalších projektů, jež směřují k vyčlenění některých činností z podniku. Trvaly také na zastavení plánovaného propouštění. Rada města poté schválila uvolnění 900 milionů korun pro dopravní podnik, což odboráři označili za nedostatečné. Stávku se však podařilo odvrátit.

Pozvánka BNV Consulting
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24