Trvale se na dluh žít nedá, varuje Janota

Praha – Ministr financí Eduard Janota je zklamán z toho, že Poslanecká sněmovna zcela devalvovala úsporný balíček jeho ministerstva. Možnosti a šance, které ještě v pozici šéfa resortu má, chce v pondělí probrat s premiérem Janem Fischerem. Již nyní ale tvrdí, že se mu nepodařilo a nepodaří dosáhnout jeho hlavního cíle, kterým bylo nastartování ozdravení veřejných financí. Tuto situaci považuje za depresivní, je to dluh, který zanechá svému nástupci. Dříve nebo později se však neutěšený stav veřejných financí bude podle něj muset řešit. Trvale na dluh se totiž žít nedá, pokud Česká republika nepříznivý trend nezastaví, mohla by se v budoucnu ocitnout v pozici Maďarska či Lotyšska, které musí zachraňovat mezinárodní instituce.

„Balíček ministerstva financí byl totálně devalvován. Poslouchá se to špatně, protože někdo, kdo po mě nastoupí na ministerstvo financí, bude muset řešit stejný problém, jaký jsem chtěl řešit já a chtěl jsem udělat první krůčky k ozdravení veřejných financí, a to se určitě nepodařilo,“ prohlásil Janota v rozhovoru pro ČT24 s tím, že tato situace je pro něj nesmírně depresivní.

V pondělí se proto chystá na velmi pragmatickou debatu s premiérem. „Chci probrat šance, možnosti, mantinely a situaci, jak já jako ministr financí mohu prospět, nebo nemohu prospět reálně ozdravení veřejných financí,“ nastínil ministr.

Janota o Fischerově postoji k rozpočtu:

„Já si vážím toho, že pan premiér Fischer stál ve svých názorech a ve svých stanoviscích za mnou.“


Rozhazovat se bude dál

Janota si myslí, že nabourávání úsporné kúry, kterou České republice naordinoval, bude pokračovat dál. Na úroveň roku 2009 poslanci podle něj vrátí mateřskou, penzisté se budou moci radovat ze 13. důchodů. „Docela si myslím, že ty návrhy mohou projít v rámci předvolebního populismu a v rámci rozložení sil, které dnes ve sněmovně existuje. To jenom situaci zkomplikuje,“ upozornil Janota.

Bude se muset začít šetřit

Jednou ale musí přijít strop, nad který se již dluhy státu zvyšovat nebudou. Nutné je to třeba kvůli pravidlům Evropské unie. Ty požadují, aby schodek rozpočtu nepřesáhl tři procenta hrubého domácího produktu. Ten český letos ovšem přesáhne pět procent. Česko se už proto dostalo do hledáčku Evropské unie. Dát veřejné finance do pořádku musí do roku 2013.

„V tuto chvíli je to podle mého názoru nereálné. Ale já věřím tomu, že nová politická garnitura bude mít nějaký recept a ten bude buď na straně příjmů, to znamená, že bude zvyšovat daně, nebo na straně výdajů, to znamená, že bude snižovat výdaje,“ uvedl Janota.

Dluhy nemůžeme tlačit před sebou

„Musíme si uvědomit, že nelze žít trvale na dluh. My dneska žijeme myslí od roku 1995 trvale na dluh, půjčujeme si, nesplácíme a každou splátku řešíme novou půjčkou. Takhle to dál do budoucna nejde, musí přijít nějaká rozumná politická síla, která si to uvědomí a bude se snažit tento problém řešit,“ říká ministr financí.


Někdo, kdo sáhne k nepopulárním opatřením a dá veřejné finance do pořádku, se podle Janoty bude hledat těžko. Jednou však k šetření donutí politiky okolnosti. „Když není nikdo, kdo by půjčil, nastupují specifické metody řešení. Instituce jako světová banka, Mezinárodní měnový fond půjčují, ale za přísných podmínek,“ uzavřel Janota vzpomínkou na Maďarsko a Lotyšsko, které musel před státním bankrotem zachraňovat Mezinárodní měnový fond.