V podílových fondech bude ke konci roku 232 miliard korun

Praha - Na začátku roku se majetek v podílových fondech propadl o 33 miliard korun. Od té doby se trh pomalu vzpamatovává. Stále ale nedosahuje hodnot z konce minulého roku. Předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš odhaduje, že v podílových fondech bude ke konci roku 232 miliard korun. To je zhruba o pět miliard víc, než bylo na konci třetího čtvrtletí.

Výrazné růsty kapitálového trhu se nečekají ani příští rok

Podle ředitele prodeje společnosti Conseq Richarda Suidy bude celkový objem prostředků ve fondech na konci roku 2009 pořád zhruba o dvanáct miliard korun nižší, než byl v roce 2008. Většina toho poklesu jde na vrub fondům peněžního trhu a o něco méně dluhopisovým fondům.

Výrazné růsty nečeká Asociace pro kapitálový trh ani příští rok. V cestě rychlému tloustnutí fondů stojí třeba plánovaná emise takzvaných občanských dluhopisů. Ty by měly nabídnout výnos 4 a půl procenta a možnost je v podstatě kdykoliv prodat. Podle prodejců fondů na tom stát může prodělat, pokud je lidé prodají dřív než v době splatnosti. „Žádný klient, který do toho půjde, nebude mít investiční horizont těch deset let, protože průměrný investiční horizont českého klienta je kolem 12 – 15 měsíců,“ tvrdí Josef Beneš.

Stát na prodeji státních dluhopisů může i prodělat

Pokud úrokové sazby porostou, lidé budou vracet státu nízko úročené státní dluhopisy a budou se snažit peníze převádět jinam. Stát si tak na splacení těchto dluhopisů bude muset půjčovat jinde, a to za vyšší sazby. To by ale měly ošetřit sankce za předčasný výkup. „Pakliže nedodrží splatnost, kdyby chtěl dluhopis vybrat třeba za půl roku zpátky, tak mu bude účtována určitá sankční přirážka, která bude pro první rok asi osm a půl procenta,“ popisuje ministr financí Janota.