Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě

Praha – Bankovní poplatky za vedení účtu stojí průměrného Čecha každý měsíc více. Jen za posledních 11 měsíců se zvedly o 113 korun. Díky tomuto dvouprocentnímu navýšení platí čeští klienti nejvyšší poplatky ve střední Evropě. Banky také snižují své úrokové sazby, lidem tudíž z uložených peněz plynou nižší zisky. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovala společnost Scott and Rose.

Není to nejhorší, tvrdí odborníci

Analýza, která se zaměřila na deset největších bank v Česku, ukázala, že sedm z nich zdražilo své služby. V lednu tohoto roku byla výše průměrných poplatků běžného klienta za rok 1783 Kč, v listopadu to je již 1896 Kč. Podle obchodního ředitele společnosti Scott and Rose Michala Mošničky ale není takový nárůst vzhledem k současné ekonomické situaci a situaci bankovních domů nijak výrazný. Společnost prý očekávala, že se poplatky zvýší více.

Navíc je pozitivní fakt, že v Česku se procentuální nárůst meziročně nijak nezvyšuje. Což je rozdíl, protože například v Maďarsku míra zvyšování poplatků vzrostla o čtvrtinu, platby bankám se v dlouhodobém horizontu zvedly i na Slovensku. Rovněž struktura se za poslední dobu podle Mošničky výrazně zlepšila. „Poplatky se postupně transformují do podoby platby za vedení účtu jako balíčku. Je to vývoj, který bude pokračovat dál,“ uvedl ředitel analytické firmy.

Méně peněz z vkladů

Scott and Rose také zjistil, že z peněz, které klienti do banky vložili, mají nižší zisky než dříve. V prvním čtvrtletí se spořicí účty, na kterých bylo 250 tisíc korun, úročily sazbou 2,03 procenta. V listopadu to už bylo pouhých 1,67. Proto odborník navrhuje ukládat své peníze na spořicí účty. „Na trhu se dá najít zajímavý spořicí účet. Pokud má sazbu 2,5 %, už je to dobré procento,“ dodal Mošnička.

Co se naopak zlevnilo, jsou hypotéky a spotřebitelské úvěry. Jejich úrokové sazby totiž klesají. Ne všichni toho ale mohou využít, banky nízký úrok totiž často nabízejí jen velmi omezenému okruhu lidí, nebo hypotéky vůbec neposkytují.