Zetor prý není na prodej, hledá jen partnera

Brno - Výrobce traktorů Zetor není v současné době na prodej. Mediální zástupce firmy Miroslav Toman informaci deníku E15 o prodeji dementoval. Zetor ale v současné době hledá partnera pro bližší spolupráci či koordinaci. Více se k tomu hodlá firma vyjádřit příští týden, uvedl Toman.

O tom, že je Zetor údajně na prodej, dnes informoval deník E15. Odvolal se na dva na sobě nezávislé zdroje z finančních kruhů. Chystaný prodej společnosti i případného podílu popřel i předseda představenstva majitele Zetoru, slovenského HTC Holdingu, Martin Blaškovič. Podle E15 chce skupina HTC Holding prodat Zetor prostřednictvím poradenské společnosti Wood & Company. Ta se k možné transakci nechtěla vyjádřit.

Důvodem prodeje má být razantní pokles produkce traktorů. Firma totiž letos počítá s výrazným snížením výroby traktorů, kterých má vyrobit celkem 3700. V minulém roce jich přitom Zetor vyrobil přes 6500. Již v polovině listopadu Zetor oznámil, že kvůli negativnímu vlivu hospodářské krize propustí do konce letošního roku 185 zaměstnanců. Od ledna by tak mělo v Zetoru pracovat 700 z původních 1200 lidí.

Hlavními a téměř jedinými aktivy, která firma potenciálním kupcům údajně nabízí, jsou značka Zetor a výrobní kapacity. O Zetor se prý v nedávné minulosti zajímal například Energetický a průmyslový holding PPF a J&T. Mluvčí holdingu Martin Maňák však nechtěl tuto transakci komentovat.

Skupina Zetor se loni propadla do ztráty 32 milionů korun. O rok dříve byla v zisku 240 milionů Kč. Podle mluvčího Zetoru Miroslava Tomana byly konsolidované tržby za první pololetí letošního roku ve výši 1,91 miliardy korun.

Ilustrační foto
Ilustrační foto