Peníze na silnice vezmou poslanci z privatizace

Praha – Poslanci dnes schválili rozpočet fondu dopravní infrastruktury na příští rok. Chybějících 5,1 miliardy korun, o které fond přišel po středečním schválení přesunů ve státním rozpočtu, vykompenzují peníze z privatizačního účtu ministerstva financí. V příštím roce by tak, alespoň ne kvůli nedostatku financí, nemělo hrozit zastavení či zpoždění výstavby všech naplánovaných úseků silnic a dálnic.

Peníze z fondu vzali ve středu poslanci na platy učitelů, dotace zemědělcům a sociální služby. Dorovnání výpadků z peněz z privatizace navrhnul komunistický poslanec Pavel Hojda. Návrh vzala za svůj i sociální demokracie. „Žádná stavba není ohrožena, bilance fondu je plně vyvážena a veškeré informace o tom, že by měl fond dopravy v příštím roce zastavovat stavby z důvodu nedostatku finančních prostředků ve státním rozpočtu, jsou nepravdivé,“ pochvaloval si místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka, ČSSD

„Poslanecká sněmovna rozhodla o tom, že bude fond dopravy v příštím roce financovat stejně, jako ho financovala v letošním roce Topolánkova vláda.“

Video Rozhovor s Pavlem Hojdou, Jaroslavem Plachým a Petrem Holubem
video

Rozhovor s Pavlem Hojdou, Jaroslavem Plachým a Petrem Holubem


„Je to pět miliard, o které se teď nedoplňuje fond dopravní infrastruktury, ale které byly projedeny ve středu při hlasování o státním rozpočtu, protože ta položka byla ve středu o pět miliard vykradena,“ komentoval výsledek dnešního hlasování ve sněmovně místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalousek navrhoval, aby vláda řešila situaci fondu příští rok rozpočtovým opatřením, při hlasování ale neuspěl. „Levice ve sněmovně, tedy KSČM, ČSSD a KDU-ČSL se rozhodla vyřešit to tak, že projíme dalších pět miliard,“ uvedl. Podle Kalouska se jedná o první důsledek středečního hlasování o státním rozpočtu. „Další důsledky nastanou, až začnou chybět prostředky na důchody, na zdravotní pojištění a na obsluhu státního dluhu, to jsou další položky, které byly vykradeny,“ dodal.

Podle Sobotky je nyní na privatizačním mimorozpočtovém účtu 16,5 miliardy korun. Ke konci příštího roku by na něm mělo podle plánů ministerstva financí údajně zůstat 7,4 miliardy. To připustil i ministr financí Eduard Janota, peníze jsou však podle něj určené na odstraňování ekologických škod v řádech desítek miliard.

Výstavba silnic může pokračovat

Ministr dopravy Gustáv Slamečka dnešní rozhodnutí sněmovny uvítal. Kdyby poslanci nenašli způsob, jak chybějící peníze do fondu dopravy dodat, hrozilo by podle něj zpomalení nebo zastavení výstavby až u tří desítek velkých dopravních staveb.

Použití peněz z privatizace je podle Slamečky standardní věc. Pro fond je podle něho důležité, že má peníze v rozpočtu. Kdyby se musely během roku hledat, rozpočet fondu by se nyní snížit musel, uvedl ministr ke Kalouskovu návrhu. Stavby by se zastavily a čekalo by se na to, zda fond peníze od vlády dostane, dodal.

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka