OECD vidí další zlepšení

Paříž – Země, které jsou členy Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), vykázaly v říjnu další známky zlepšení ekonomické situace. Ve fázi oživení jsou rovněž všechny velké ekonomiky, které nejsou členy OECD. Vyplývá to z dnešní pravidelné zprávy organizace. Jedním z třiceti členských států OECD je i Česká republika.

Pařížská organizace dnes uvedla, že předstihový indikátor za celou organizaci se zvýšil v říjnu na 101,4 bodu ze zářijových 100,4 bodu. Ve srovnáním s loňským říjnem je index vyšší o  5,7 bodu. Do indexu je zahrnuto pouze 29 členských zemí, statistika nepokrývá Island. „Předstihové indikátory OECD za říjen 2009 nadále ukázaly na oživení v zemích OECD,“ uvádí se v prohlášení.

Silnější oživení než v předchozím měsíci ukázaly indikátory pro Kanadu, Francii, Itálii, Německo a Británii. Index se zlepšil i pro Čínu, Indii, Brazílii a Rusko, u posledních dvou však v meziročním srovnání zůstal nižší. „Všechny velké nečlenské země jsou ve fázi oživení,“ citovala agentura Reuters prohlášení OECD.