OSN v Kodani ukázala návrh dohody o klimatu

Kodaň - O tom, co obsahuje nový návrh dohody, kterou by mohli podepsat delegáti kodaňského summitu, se zatím vědělo jen málo. Dnes představila OSN úřastníkům její první detaily a vybídla je k diskusi. V návrhu se počítá s tím, že by průměrná teplota na Zemi neměla vzrůst o více než 1,5 až 2 stupně Celsia oproti úrovni předprůmyslového období, uvedly agentury bez časového upřesnění tohoto období. K dosažení tohoto cíle je zapotřebí do roku 2050 minimálně o polovinu, ale možná až o 95 procent snížit celosvětové emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990.

„Zúčastněné strany musejí spolupracovat, aby zamezily nebezpečným změnám klimatu,“ konstatuje se v textu. Na snižování emisí se mají podílet především vyspělé země, po nichž se v tomto časovém období žádá snížení o 75 až 85 procent. Do roku 2020 by vyspělé země měly podle různých variant zredukovat své exhalace o 25 až 45 procent oproti roku 1990.

Nevládní organizace a ekologové ale s textem dohody zatím příliš spokojeni nejsou. Dokument se jim zdá příliš obecný, nelíbí se jim také růst průměrné teploty, který OSN ještě připouští. „Rozmezí 1,5 až 2 stupně je velmi velké. Ten půl stupeň může znamenat přežití, nebo nepřežití malých ostrovních států a také řady rozvojových zemí,“ varoval v rozhovoru pro ČT24 Ondřej Pašek z nevládní organizace CEE Bankwatch Network.

O prosazení co nejsilnější dohody o omezování exhalací skleníkových plynů budou v sobotu při svých demonstracích plánovaných v Kodani a dalších světových městech usilovat ekologičtí aktivisté. Podle organizátorů akce přijede do Kodaně až 60 tisíc demonstrantů z celého světa.