V automobilce Hyundai stále hrozí stávka

Nošovice (Frýdecko-Místecko) – V nošovické automobilce Hyundai stále panuje stávková pohotovost. Odbory nejsou spokojeny s přístupem managementu firmy. Hlavním a původním problémem nesrovnalostí byly časté přesčasy. Ty ale vedení automobilky v prosinci zrušilo. Odboráři si i nadále stěžují hlavně na špatnou komunikaci s vedením firmy a požadují beztrestnost dělníků, kteří minulý týden přerušili výrobu a protesty rozpoutali. Zatím stále není jasné, zda se spolu obě strany nějakým způsobem dohodnou.

Pro odboráře je nepřijatelné, že viceprezident automobilky údajně prohlásil, že protestující zaměstnanci z minulého týdne mají být potrestáni. Proto odboráři zatím nevidí důvod ke zrušení stávkové pohotovosti. Podle šéfa továrních odborů vedení firmy při vyjednávání vůbec nebere ohled na pracovní podmínky lidí. „Snažili jsme se najít konsensus, ale splnili zatím pouze to, že zrušili přesčasy. Z jejich strany je důležité splnit plán, ale z naší strany, aby zaměstnanci byli spokojeni. Momentálně se vedení nesnaží, aby zaměstnanci byli spokojeni,“ řekl předseda odborů Radek Kuchař.

Podle něho se vedení snažilo dotlačit odboráře k tomu, aby kývli na sobotní přesčasové směny. Vedení ve středu rozhodlo o zrušení všech denních přesčasů a navrhlo, aby zaměstnanci odpracovali v prosinci jednu sobotní směnu. „S průběhem jsem byl spokojen až do chvíle, než rozdali mezi lidi papíry, ať jdou v sobotu do práce,“ řekl Kuchař. Dnes chtějí znát odboráři po vedení jasné stanovisko. Část lidí by podle Kuchaře byla na sobotní směnu ochotna přistoupit. Některým se však nelíbí. „Chtěli jsme o tom mluvit s lidmi, ale zaměstnavatel nám to zamítl,“ uvedl Kuchař.

Firma se snaží problém vyřešit tím, že odborům nabízí bonusy

Firma nabídla lidem za odpracování sobotní směny čtyřistakorunový bonus, oběd a odvoz do práce zdarma. „Myslí si, že si lidi koupí nějakým čtyřstovkovým bonusem, jídlem za 25 korun a dopravou, kterou používá tak třicet procent lidí, ostatní jezdí auty, a těm nic nedají, není to podivné,“ prohlásil na stránkách odborů další jejich zástupce Zdeněk Ševčík. „Jdou na to psychologicky a tváří se, že se vlastně nic nestalo, prostě se snaží zase obejít odbory. Doufám, že se jim to nepodaří,“ dodal.

Situace v automobilce se vyostřila minulý týden ve středu, kdy zhruba 400 zaměstnanců spontánně stávkovalo kvůli neustálým přesčasům. Protestovali také proti špatným platovým podmínkám a údajné šikaně. Vedení oponovalo, že přesčasy musí zaměstnanci dělat kvůli splnění požadavků na dodávky automobilů.

Nošovická automobilka Hyundai nyní zaměstnává 2000 lidí. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do letošního září vyrobila zhruba 80 000 vozů, její současná výrobní kapacita je 200 000 automobilů ročně.