Zemědělci neustoupí, Madeta musí s cenou nahoru

Praha – Výkupní ceny mléka se zvýší. Po celoročním poklesu znovu zamíří nahoru. Největší česká mlékárna Madeta potvrdila postupné navýšení výkupních cen. Stalo se tak poté, co jí vypovědělo smlouvu Mlékárenské družstvo Jih zahrnující přes 200 zemědělských družstev. O kolik ceny vzrostou zatím není jasné, v každém případě jde ale o desítky až stovky milionů korun.

Zemědělci hrozí, že mléko z více než 200 družstev vylijí nebo prodají jinému než hlavnímu odběrateli. Největší český odběratel velmi pravděpodobně částečně ustoupí. „Už delší dobu předkládáme mlékárně požadavky na cenu, která by pokrývala výrobní náklady. I když mlékárna přidala na listopad třináct haléřů na jeden litr, stále je výkupní cena dvě až 2,50 koruny pod náklady,“ uvedl místopředseda družstva Jih Zdeněk Houška.

Ředitel Madety Milan Teplý tvrdí, že mlékárenské družstvo do ceny nezapočítává paušální bonus 15 haléřů na litr mléka. „Tento marketingový příplatek dostává mlékařské družstvo jako náš největší dodavatel,“ uvedl Teplý. „Výkupní ceny mléka se v Česku pohybují kolem 6,35 korun za litr, což je o 2,5 korun pod výrobní náklady,“ říká Houška. O kolik chtějí dodavatelé cenu zvýšit Houška kvůli možným potížím s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže neuvedl.