Černé zlato budou z iráckých polí těžit Shell a Petronas

Bagdád – Firma Shell vyhrála v aukci jedno z největších ropných polí v Iráku. Společně s malajskou firmou Petronas získala práva na rozvoj oblasti s více než třinácti miliardami barelů ropy. Porazila tak nabídku skupiny složené z francouzského koncernu Total a čínské státní společnosti CNPC.

V Iráku probíhá jedna z největších aukcí v historii. Na prodej jsou dvacetileté kontrakty na rozvoj patnácti velkých iráckých ropných polí. „Chtěl bych oznámit, že konsorcium Shell a Petronas vyhrály kontrakt na rozvoj ropného pole Majnoon,“ oznámil výsledky dražby irácký ministr pro ropu Hussain Al-Shahristani.

„Přestože má Irák jedny z největších ropných zásob na světě, nemá dostatek finančních prostředků na vybudování potřebných technologií, a proto je nucen prodávat ropu v aukcích,“ vysvětluje analytik FIO Josef Novotný.

Akce se kromě Shellu účastní dalších 44 firem. Mezi nimi jsou jak ropní giganti ze západní Evropy, tak i státem vlastněné podniky z Číny a Indie. „Pro tyto společnosti to znamená poměrně levný přístup k ropě a především k dobře dosažitelným zásobám ropy,“ dodává Novotný.

Z aukce nebudou těžit jen ropné koncerny, ale i samotný Irák. Pro transformující se ekonomiku, které chybí peníze na obnovu, tak může zítřejší aukce znamenat současně i začátek nové éry. Irák si totiž předsevzal velký cíl: být po Rusku a Saudské Arábii třetím největším producentem ropy na světě.

Irák ví, že potřebuje peníze. Chce postavit infrastrukturu, ropné společnosti ale chtějí získat kontrolu nad tamními zásobami. „Na což však Irák nechce příliš přistoupit, nicméně je pravděpodobné že k tomu bude muset přistoupit,“ popisuje Novotný.

Aukce o irácká ropná pole probíhá už podruhé. V té první, červnové, se ale neprodalo nic. Právě nechuť Iráku podělit se o ropu nakonec vedla k ukončení aukce dřív, než začala.