PKN Orlen chce postavit elektrárnu

Varšava – Polská rafinérská společnost PKN Orlen chce postavit elektrárnu o výkonu 400 až 450 megawattů. Začátek výstavby plánuje na rok 2012 a předpokládá, že k projektu přizve některou z dalších firem. Ředitel PKN Jacek Krawiec podle agentury Reuters řekl, že jako partner v projektu připadá v úvahu plynárenský monopol PGNiG. PKN Orlen je vlastníkem české společnosti Unipetrol.

„Chceme postavit plynovou elektrárnu v okolí města Wloclawek,“ řekl novinářům náměstek Marek Serafín. O ceně nechtěl hovořit, naznačil však, že na každý megawatt elektrické energie je nutné počítat s částkou kolem 1,5 milionu eur. Podle těchto propočtu by cena projektu vycházela kolem 600 až 675 milionů eur. Krawinec řekl, že výstavba elektrárny by měla trvat asi dva roky.

PKN má s výrobou elektřiny zatím jen velmi omezené zkušenosti. Kromě toho se potýká s vysokým zadlužením, které se pohybuje kolem 13 miliard zlotých (asi 80,7 miliardy korun). Firma proto musela některé plánované investice odložit. Během prvního čtvrtletí příštího roku se PKN chystá prodat svou chemickou součást Antil. Firma také drží podíl ve společnosti Polkomtel, což je největší mobilní operátor v Polsku.